- Podcasty
- Časoprostor

Poslechněte si podcast: Pevnější než ocel, houževnatější než kevlar. Neuvěřitelné vlastnosti pavoučí sítě
Pavoučí hedvábí je nejsilnějším organickým vláknem. Čím více je natahujete, tím jsou vlákna pevnější. Jak je to možné? [Přejít na článek. ](Pavoučí hedvábí je nejsilnějším organickým vláknem. Čím více je natahujete, tím jsou vlákna pevnější. Jak je to možné? )
Časoprostor
Fakta, šílené výzkumy, záhady i nevyřešené případy. Děsivá místa a podivné zprávy podložené svědectvím a důkazy.
To vše a další naleznete na mém podcastu....
Astronomové objevili kyslík v nejvzdálenější známé galaxii
Hledali tak dlouho, až ho konečně našli. Kyslík, základní pilíř lidského života. Tento rekordní objev nutí astronomy přehodnotit jak rychle se formovaly galaxie v raném vesmíru. Překvapivý objev učinily dvě různé skupiny astronomů v nejvzdálenější známé galaxii JADES-GS-z14-0. Přejít na článek.
Tady už se rosnička nesplete! Předpovídání počasí přichází s novou metodou
Aardvark Weather dokáže poskytovat přesné informace desetkrát rychleji a s tisíckrát menším výpočetním výkonem, než současné systémy založené na fyzice. Přejít na článek.
Planeta Taylos je jako ze science fiction
Atmosféra planety Tylos zpochybňuje veškeré lidské chápání o fungování počasí nejen na Zemi, ale na všech planetách.
NASA v 90sátkách testovala mikrogravitaci volným pádem z horizontu pomocí dopravního letadla
Arktida bude bez ledu už v létě roku 2027
První léto v historii, kdy roztaje prakticky celý arktický mořský led, což je pro planetu zlověstný milník, by mohlo nastat již v roce 2027.
Viz článek Arktida bude bez ledu už v létě roku 2027
Vývoj krevních buněk ve vesmíru
Astronauti Nick Hague (NASA) a Alexandr Gorbunov (Roskosmos), budou v rámci projektu na ISS, kromě studie srážení krve, podporovat další vědecké výzkumy. Například změny vidění u astronautů a účinky vlhkosti na rostliny pěstované ve vesmíru. Budou se také zabývat vývojem záplat pro dalekohled NICR.
https://medium.seznam.cz/clanek/iveta-mauci-vyvoj-krevnich-bunek-ve-vesmiru-86297
https://youtu.be/p8_yDfKCG6s?si=tyxZd_r2LSl8uRNt
Úsvit antropocénu: Pět způsobů, jak víme, že lidé spustili novou geologickou epochu
Je antropocén skutečný? Uhlík v atmosféře je jednou z mnoha hlavních stop, které lidé zanechají v geologickém záznamu. V budoucnu by počátek lidské civilizace mohl být datován z plastu ve skalách. Přečíst článek.
Šest vědeckých důvodů, proč věřit v mimozemšťany
To, že existuje mnoho špatných tvrzení, neznamená, že neexistují i dobrá. Proč se do SETI (hledání mimozemské inteligence) stále investují peníze a rozšiřují mozkovou kapacitu? Přejít na článek.
Smrt slunce zabije život na Zemi, ale nový život se může znovu vyvinout
Pátrání po mimozemském životě by nemělo vyloučit starší nebo dokonce mrtvé hvězdy. Život možná neskončí na konci života hvězd, ale nejspíš se musí znovu vyvinout. Přejit na článek.