- Podcasty
- Výlety
Poslechněte si podcast: Růžencová meditační zahrada v Hronově přináší zklidnění po celý rok. Vznikla na bývalém hřbitově
Při toulkách českou krajinou narazíme často na křížové cesty. Méně obvyklé je ale potkat růžencová zastavení. A právě ta si můžou prohlédnout návštěvníci Hronova v Královéhradeckém kraji v tamní meditační zahradě u kostela Všech svatých. Atmosféru umocňují i letité dřeviny. Rostou tam nejen u nás známé druhy, ale i vzácné stromy. Nevšední ráz dodávají místu i staré náhrobní kameny.
Výlety
Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.
Víte, jak vzniká přirozený les? Dozvědět se to můžete na unikátní šumavské stezce na úpatí Poledníku
Přirozený les se od toho hospodářského liší na první pohled. Nikdo v něm nic nekácí ani nesází, ale především se v něm nechává vše odumřelé svému přirozenému rozkladu. Jak to vypadá v praxi, se můžete přesvědčit na názorné naučné stezce nazvané Jak se rodí les. Najdete ji nedaleko rozhledny Poledník na Šumavě.
Do pražské zoologické zahrady se můžete vydat i po setmění. Unikátní Světelná zoo zve do Afriky
V pražské zoologické zahradě čeká návštěvníky během zimních měsíců unikátní podívaná. Po setmění je totiž možné se projít spodní částí zoo a prostřednictvím úchvatných světelných instalací se přenést do divoké Afriky. Na netradiční večerní procházce potkáte více než sto pestrobarevných lampionů ve tvaru afrických zvířat a rostlin.
Cesta vody v ostravském Bělském lese využívá Priessnitzův vodoléčebný nápad
Ponoření končetin do protékajícího chladného pramene je základem hydroterapie. Blahodárné účinky vodoléčby na zdraví a organismus využívali už lidé ve starověku. V době novější metodu zpopularizoval jesenický rodák Vincenz Priessnitz. A Ostravští jeho nápad využili a udělali minilázně v městském Bělském lese, který se díky vyvěrajícím pramenům ukázal jako ideální místo.
Lázně Františka Josefa I. v Liberci byly nejluxusnější v monarchii. Dnes slouží jako galerie
Liberec prožil svoji nejvýznamnější éru v 19. století ještě jako Reichenberg, kdy byl prudce se rozvíjejícím průmyslovým městem. Počátek 20. století se pak dá považovat za jeho „zlatý věk“. Tehdy v Liberci vyrostla řada architektonických skvostů. Jedním z nich jsou Lázně Františka Josefa I., novorenesanční budova postavená podle projektu vídeňského architekta Petera Paula Branga, která je v současné době sídlem Oblastní galerie Liberec.
V Přírodní rezervaci Kuchyňka se vrátíte do časů, kdy měly brdské lesy svou jedinečnou atmosféru
Brdský vrch Kuchyňka nedaleko středočeské Dobříše upoutal pozornost už v roce 1933. Již tehdy byla celá vrcholová partie hory prohlášena chráněným územím díky svému zachovalému původnímu lesnímu porostu. Z původních deseti hektarů se v roce 1989 jedna z našich nejstarších přírodních rezervací zdvojnásobila, aby pro další generace zachovala samotné jádro brdského lesa.
Až se kameny v kapli na Svatém kameni rozestoupí tak, že mezi nimi projede vůz, nastane soudný den
K jihočeskému poutnímu místu Svatý kámen u Rychnova nad Malší se váže několik pověstí a příběhů. Některé se pouze tradují, jiné jsou zapsané v historických záznamech. Faktem je, že kdysi vyhlášené poutní místo zažilo i těžké chvíle, protože na dohled je hranice s Rakouskem a v padesátých letech se tu usadila pohraniční stráž. Kostel vojáci zdevastovali a nádvoří někdejšího kláštera zmizelo v sedmdesátých letech.
Stromem roku 2024 se stal dub v Lukavici na Chrudimsku. Odolal vichřici i snahám o likvidaci
Jeho stáří se odhaduje na více než půl tisíciletí. Možná až osm set let. Prastarý dub je spojený s životem mnoha obyvatel Lukavice. Stojí v centru obce, nedaleko místní mateřské a základní školy. Děti si pod ním vždycky hrály. V létě totiž poskytuje hodně stínu a místní si pamatují, že kdysi míval větvě až na zem, ve kterých se schovávali a houpali se na nich. Z malého kopečku, na kterém dub stojí, prý dokonce sáňkovali.
Česká Kamenice je malé městečko s mnoha zajímavostmi. Nejnovější je obnovený skleněný orloj
Česká Kamenice na Děčínsku v Ústeckém kraji je městečko se zhruba pěti tisíci obyvateli. Můžete v něm ale objevit spoustu zajímavostí a kuriozit. Aby vám žádná neunikla, začněte procházku v Městském informačním centru na náměstí Míru, kde dostanete potřebné informace i turistické tiskoviny, a můžete vyrazit.
Nebušické oko je nevšední pražská vyhlídka. Slouží jako fotorám a dokonce i jako houpačka
Nad pražskými Nebušicemi stojí vskutku originální dřevěná vyhlídka. Říká se jí Nebušické oko. Navrhli a postavili ji studenti ateliéru Seho–Poláček z Fakulty architektury ČVUT v Praze. Slouží jako vyhlídková plošina, zajímavý fotorám i jako nekonvenční houpačka.
Hrad Buben na Plzeňsku je zachovalá zřícenina. Ukrývá i pozůstatky krbu a výklenkového sedátka
Zřícenina hradu Buben stojí na území obce Plešnice na severním Plzeňsku, nad soutokem Mže a Úlického potoka, který spolu s řekou zdejší krajinu zajímavě zformoval. Od 60. let minulého století je hrad chráněn jako kulturní památka. Aby také ne. Zřícenina je krásně zachovalá, a tím pádem i archeologicky cenná.