Výlety
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Růžencová meditační zahrada v Hronově přináší zklidnění po celý rok. Vznikla na bývalém hřbitově

Při toulkách českou krajinou narazíme často na křížové cesty. Méně obvyklé je ale potkat růžencová zastavení. A právě ta si můžou prohlédnout návštěvníci Hronova v Královéhradeckém kraji v tamní meditační zahradě u kostela Všech svatých. Atmosféru umocňují i letité dřeviny. Rostou tam nejen u nás známé druhy, ale i vzácné stromy. Nevšední ráz dodávají místu i staré náhrobní kameny.

03:23

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.

Web

Včera 03:05

Víte, jak vzniká přirozený les? Dozvědět se to můžete na unikátní šumavské stezce na úpatí Poledníku

Přirozený les se od toho hospodářského liší na první pohled. Nikdo v něm nic nekácí ani nesází, ale především se v něm nechává vše odumřelé svému přirozenému rozkladu. Jak to vypadá v praxi, se můžete přesvědčit na názorné naučné stezce nazvané Jak se rodí les. Najdete ji nedaleko rozhledny Poledník na Šumavě.

Před dvěma dny 03:35

Do pražské zoologické zahrady se můžete vydat i po setmění. Unikátní Světelná zoo zve do Afriky

V pražské zoologické zahradě čeká návštěvníky během zimních měsíců unikátní podívaná. Po setmění je totiž možné se projít spodní částí zoo a prostřednictvím úchvatných světelných instalací se přenést do divoké Afriky. Na netradiční večerní procházce potkáte více než sto pestrobarevných lampionů ve tvaru afrických zvířat a rostlin.

Před týdnem 03:36

Cesta vody v ostravském Bělském lese využívá Priessnitzův vodoléčebný nápad

Ponoření končetin do protékajícího chladného pramene je základem hydroterapie. Blahodárné účinky vodoléčby na zdraví a organismus využívali už lidé ve starověku. V době novější metodu zpopularizoval jesenický rodák Vincenz Priessnitz. A Ostravští jeho nápad využili a udělali minilázně v městském Bělském lese, který se díky vyvěrajícím pramenům ukázal jako ideální místo.

Před týdnem 03:23

Lázně Františka Josefa I. v Liberci byly nejluxusnější v monarchii. Dnes slouží jako galerie

Liberec prožil svoji nejvýznamnější éru v 19. století ještě jako Reichenberg, kdy byl prudce se rozvíjejícím průmyslovým městem. Počátek 20. století se pak dá považovat za jeho „zlatý věk“. Tehdy v Liberci vyrostla řada architektonických skvostů. Jedním z nich jsou Lázně Františka Josefa I., novorenesanční budova postavená podle projektu vídeňského architekta Petera Paula Branga, která je v současné době sídlem Oblastní galerie Liberec.

Před týdnem 03:21

V Přírodní rezervaci Kuchyňka se vrátíte do časů, kdy měly brdské lesy svou jedinečnou atmosféru

Brdský vrch Kuchyňka nedaleko středočeské Dobříše upoutal pozornost už v roce 1933. Již tehdy byla celá vrcholová partie hory prohlášena chráněným územím díky svému zachovalému původnímu lesnímu porostu. Z původních deseti hektarů se v roce 1989 jedna z našich nejstarších přírodních rezervací zdvojnásobila, aby pro další generace zachovala samotné jádro brdského lesa.

Před týdnem 03:44

Až se kameny v kapli na Svatém kameni rozestoupí tak, že mezi nimi projede vůz, nastane soudný den

K jihočeskému poutnímu místu Svatý kámen u Rychnova nad Malší se váže několik pověstí a příběhů. Některé se pouze tradují, jiné jsou zapsané v historických záznamech. Faktem je, že kdysi vyhlášené poutní místo zažilo i těžké chvíle, protože na dohled je hranice s Rakouskem a v padesátých letech se tu usadila pohraniční stráž. Kostel vojáci zdevastovali a nádvoří někdejšího kláštera zmizelo v sedmdesátých letech.

Před týdnem 03:12

Stromem roku 2024 se stal dub v Lukavici na Chrudimsku. Odolal vichřici i snahám o likvidaci

Jeho stáří se odhaduje na více než půl tisíciletí. Možná až osm set let. Prastarý dub je spojený s životem mnoha obyvatel Lukavice. Stojí v centru obce, nedaleko místní mateřské a základní školy. Děti si pod ním vždycky hrály. V létě totiž poskytuje hodně stínu a místní si pamatují, že kdysi míval větvě až na zem, ve kterých se schovávali a houpali se na nich. Z malého kopečku, na kterém dub stojí, prý dokonce sáňkovali.

Před týdnem 03:17

Česká Kamenice je malé městečko s mnoha zajímavostmi. Nejnovější je obnovený skleněný orloj

Česká Kamenice na Děčínsku v Ústeckém kraji je městečko se zhruba pěti tisíci obyvateli. Můžete v něm ale objevit spoustu zajímavostí a kuriozit. Aby vám žádná neunikla, začněte procházku v Městském informačním centru na náměstí Míru, kde dostanete potřebné informace i turistické tiskoviny, a můžete vyrazit.

Před týdnem 02:58

Nebušické oko je nevšední pražská vyhlídka. Slouží jako fotorám a dokonce i jako houpačka

Nad pražskými Nebušicemi stojí vskutku originální dřevěná vyhlídka. Říká se jí Nebušické oko. Navrhli a postavili ji studenti ateliéru Seho–Poláček z Fakulty architektury ČVUT v Praze. Slouží jako vyhlídková plošina, zajímavý fotorám i jako nekonvenční houpačka.

Před týdnem 03:15

Hrad Buben na Plzeňsku je zachovalá zřícenina. Ukrývá i pozůstatky krbu a výklenkového sedátka

Zřícenina hradu Buben stojí na území obce Plešnice na severním Plzeňsku, nad soutokem Mže a Úlického potoka, který spolu s řekou zdejší krajinu zajímavě zformoval. Od 60. let minulého století je hrad chráněn jako kulturní památka. Aby také ne. Zřícenina je krásně zachovalá, a tím pádem i archeologicky cenná.