- Podcasty
- Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou
Poslechněte si podcast: Lidé, kteří nemají zuby, žijí o dva roky kratší život. Důvodů je hned několik
Falešné zuby už dnes mít nemusí nikdo. „Je jiná doba. Za socialismu mě učili, že v šedesáti letech 80 procent populace už nemá zuby. Myslím, že i takový systém péče k tomu ty lidi směřoval. Lidé, kteří nemají zuby, žijí o dva roky kratší život, takže stát ušetří na důchodech. A to, že nemáte zuby, zabíjí lidi víc, než když mají rakoviny,“ říká zubní lékař a stomatochirurg Roman Šmucler.
Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou
Pořad o zdraví a zdravém životním stylu, kde se veselou formou dozvíte více o svém zdraví a jak funguje lidské tělo.
Necitlivost a bolesti v nohou mohou souviset s neuropatií, způsobit je může i viróza
Začínáte zakopávat a máte pocit, že se vám zhoršila koordinace? Na vině může být neurologické onemocnění.
Bušení srdce většinou nevnímáme. Zpozornět bychom měli, když ho začneme cítit, říká lékařka
Bušení srdce, zvané také palpitace, označuje vnímání vlastního srdečního tepu. Může jít o nepříjemný pocit rychleji, silněji nebo nepravidelně bušícího srdce. Ve většině případů jsou palpitace neškodné a jsou vyvolány stresovými situacemi, únavou či nadměrnou konzumací kofeinu.
Teplotu ovlivňuje řada věcí. Zvýšit se může z rozčilení i lhaní. Jak se projevuje Pinocchiův efekt?
Tělesná teplota se v průběhu dne mění. „Rozdíl může být klidně 0,5 °C, někdy až 1 °C. Nejnižší teplota je zhruba dvě hodiny před probuzením, mezi pátou a šestou hodinou večerní je teplota naopak nejvyšší,“ říká internista Jiří Vejmelka.
Herpes viry máme v sobě pořád, čekají jen na oslabený imunitní systém, říká lékařka
Opar rtu je nepříjemné infekční onemocnění, které se většině lidí během života nevyhne. Způsobují ho herpetické viry, které v sobě nosíme a které jen čekají na svou příležitost při oslabené imunitě.
Nucení k pohybu a nepříjemné pocity narušují spánek. Lze se syndromu neklidných nohou zbavit?
Syndrom neklidných nohou popisovali už ve staré Číně. Postihuje 10 procent obyvatel a může se projevit i u kojenců. U těhotných žen se vyskytuje až ve 30 procentech.
Vzniklá kýla se sama od sebe nikdy nezatáhne. Díky miniinvazivní chirurgii jdete domů už druhý den
Kýl je mnoho druhů. Nejčastější je tříselná kýla, která postihne za život až 25 % mužů. Tato kýla sice život člověka neohrožuje, mohou se ale objevit vážné komplikace, třeba ve formě uskřinutí.
Naučte se ke kávě pít vodu, stačí měsíc cviku. Předejdete vysychání sliznic v ústech, radí lékařka
Sucho v ústech neboli xerostomie souvisí s naším pitným režimem, ale může být způsobena i z jiných příčin. „Je to subjektivní jako spousta věcí v medicíně. Dva lidé se stejným nálezem mohou mít jiný pocit,“ vysvětluje Kateřina Cajthamlová.
Krvácíte z nosu? Odolnost sliznic oslabuje sucho i neléčené chronické záněty, varuje Cajthamlová
Krvácet z nosu můžeme z nejrůznějších důvodů. Může vás překvapit při rýmě, ale příčinou může být třeba i úraz nebo některé léky. Kdy je krvácení z nosu banalita a kdy vážný problém?
Soustředění se na spánek je hlavní spouštěč chronické nespavosti. Na spánek musíte být flink
Máte pocit, že jste se dostatečně nevyspali nebo se probouzíte unavení? Kolik hodin je optimální pro spánek a kolik už je špatně?