Věda Plus
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Jak chce projekt Buď fit bojovat proti nadváze dětí?

Jak můžou přírodní katastrofy někdy paradoxně nastartovat turistický ruch? - Jaký orgán kromě plic a žáber umožňuje rybě dýchat? Moderuje Lukáš Matoška.

25:53

Věda Plus

Vydává: Český rozhlas

Každý den přinášíme nejnovější vědecké objevy a analýzy expertů a expertek. Osvětlujeme vědecká témata a hledáme odpovědi i na vaše otázky související se současnou civilizací. Vydejte se s námi na průzkum všech světů Země a ještě dál. Poslechněte si v rozhovorech, reportážích nebo živých vstupech, jak vědci a vědkyně uvažují o fenoménech rychle se měnícího světa.

Web

Dnes 26:16

Lidí s poruchami příjmu potravy v Česku rapidně přibývá - za posledních 15 let více než dvojnásobně

Jak dětem a mladistvým pomáhá nový chatbot? - Češi publikovali knižně i jako open-source geologické mapy Etiopie a už teď je země využívá - k čemu a jak vznikal celý projekt, v čem je unikátní? - Čeští vědci vytvořili systém sledující zdraví stromů. Díky stovkám senzorů lesy připraví na možné problémy. Jak to celé funguje?

Včera 26:22

V Česku běží čtvrt roku screening výdutě aorty břišní

Jednoduché ultrazvukové vyšetření je určeno mužům mezi 65 a 67 lety. Jaký je zájem? - Jak se dají paneláková sídliště, ve kterých v Česku žije třetina obyvatel, modernizovat, rozvíjet a adaptovat na 21. století? - Jak se šířilo zemědělství v Egyptě a Súdánu? Čeští vědci zkoumali například zuby staré 8 000 let.

Před třemi dny 24:34

Jak by mohli lékaři zpomalit růst nádoru na mozku?

Jak dnešní architekty inspiruje Jan Kotěra? - Jak se převáží vzorky dárců kostní dřeně? Moderuje Lukáš Matoška.

Před čtyřmi dny 25:48

Antihmota se nechová úplně jako opak známé hmoty

Zjistili to vědci z CERNu a po desítkách let bádání přišli s dalším upřesněním. - Jak často Češi nakupují a co je ovlivňuje při výběru potravin? Na to se zaměřil nový výzkum Sociologického ústavu, k jakým závěrům dospěl? - Propast Calypso ve Středozemním moři, která dosahuje hloubky více než pěti kilometrů, je plná odpadků. Jaké jsou důsledky a možené kroky k nápravě?

Před týdnem 26:00

Ukládají se opravdu mikroplasty v těle, nebo jde o falešné výsledky způsobené kontaminací vzorků při preparování?

Brzy bychom se to mohli dozvědět díky nové metodě brněnských vědců. Jak funguje? Jak nám může studium reakcí hmyzu například na jed včely medonosné pomoci ve zkoumání hormonální kontroly obranných reakcí proti přírodním toxinům? S úbytkem nervů a svalů, ale i rychlou ztrátou hmotnosti se potýkají pacienti, kteří jsou po úrazu nadlouho upoutáni na lůžko. Jak vypadá rehabilitace pomocí iluzorních pohybů nebo virtuální reality? Moderuje Renata Kropáčková.

Před týdnem 26:09

Jak operace pomáhají dětem při těžké epilepsii?

Jak se teď Česko vypořádává se suchem? - Jak chtějí vědci uchovat původní populaci raků říčních? Moderuje Lukáš Matoška.

Před týdnem 25:31

Rakovinné buňky kradou energii zdravým

Pomůže nový přelomový objev českých vědců zastavit šíření nádorů dřív, než naberou sílu? - Vědci z Olomouce zkoumají, jak chránit děti před riziky digitálního světa. Může projekt ReDiKid pomoct řešit kyberšikanu, závislost nebo sociální izolaci? - Hledání dárce pro nemocnou Madlenku pokračuje, registry evidují rekordní počet zájemců. - Zoologům v Zooparku Zájezd se podařilo odchovat jednoho z nejmenších chameleonů na světě.

Před týdnem 25:31

Proč gorily v zajetí trpí civilizačními chorobami?

Na rozsáhlém výzkumu, který se touto otázkou zabýval, se podíleli i čeští vědci. K čemu dospěli? - Vědec z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně se stal jedním z evropských ambasadorů, kteří pomáhají vysvětlovat změnu klimatu. Co může lidi motivovat, aby Green Deal vnímali jako dobrý cíl? - Za 20 let vzniklo ústupem ledovců 2500 km pobřeží. Jak to mění ekosystém i ekonomiku? Moderuje Renata Kropáčková.

Před týdnem 24:58

24. březen je Světovým dnem tuberkulózy, kterou ročně v Česku onemocní přes

450 lidí. Jaké nové poznatky o nemoci víme? Díky čemu patříme k zemím s
nejnižším počtem výskytu? Tým složený z vědců z několika národů se pustil do
řešení dávných filozofických otázek: nakolik individuální je lidské vnímání
barev? Je tedy moje červená stejná jako vaše? Jak se i z velkého odpadu dá
udělat plyn? To umí funkční reaktor pro plazmové zplyňování. Moderuje Renata
Kropáčková.