Redneck
NejnovějšíEpizoda 156Před šesti dny

Poslechněte si podcast: Demokraté jsou ve při. Dokážou se poučit z Trumpa?

Zatímco Donald Trump nominuje jednoho člena kabinetu za druhým, demokraté se mezi sebou hádají, proč prohráli. O tom, kde hledají vinu, ale i potenciální cestu kupředu je 137 . díl podcastu Redneck.

Demokraté se mezi sebou dohadují, jak přesně se stalo, že podruhé prohráli volby proti Donaldu Trumpovi. Někteří se domnívají, že se nedostatečně starají o zájmy pracující třídy, jiní si myslí, že pro ni Joe Biden udělal dost. A jiným vrtá hlavou, jak se stane, že někteří voliči zároveň podpoří Trumpa a jednu z nejlevicovějších reprezentantek ve Sněmovně, Alexandrii Ocasio-Cortez.

Opustila opravdu demokratická strana pracující Američany? Vyberou si cestu ekonomického populismu, nebo se budou bát rozházet si donory? A mohla si Kamala Harris za svou prohru sama, nebo měla obtížnou pozici? O tom všem je dnešní díl Rednecku.

18:48

Redneck

Vydává: Redneck

Redneck je podcast Matěje Schneidera o politice Spojených států. Nejen o té vrcholové probíhající mezi Bílým domem, Kongresem, lobbisty a thinktanky ve Washingtonu DC, ale i o té lokální v jednotlivých státech a o organicky vznikajích hnutích – USA zespoda i svrchu. Podcast vzniká za podpory komentářového webu A2larm a projektu Voxpot.

Web

Epizoda 155Před týdnem 01:43:28

Redneck & Beneš LIVE: Volby 2024

Spojené státy mají za sebou prezidentské volby a do Bílého domu se vrací Donald Trump. My jsme pro vás volby pilně pokrývali a vy si můžete poslechnout záznam našich livestreamů: jak toho rekapitulující volební kampaň, tak druhý, analyzující, co přesně se stalo a co výsledek znamená.

Epizoda 154Před 2 týdny 01:59:27

Redneck & Beneš | Návod k sledování amerických voleb: jaké státy rozhodnou?

Poslední předvolební Redneck & Beneš se opět natáčel živě, tentokrát v ostravském Pantu. Jan Beneš a Matěj Schneider vám v aktuálním díle zrekapitulují letošní nevídanou kampaň, ve které došlo na vše od atentátů po výměnu kandidátů. A taky se dozvíte, na jaké státy se příští týden při sčítání soustředit.

V halloweenském předvolebním živém speciálu podcastu Redneck a Beneš se Matěj Schneider a Jan Beneš zaměřují na hlavní události letošní předvolební prezidentské kampaně a představují průvodce klíčovými státy pro volební matematiku. Dojde na hodnocení symbolického vyznění primárních voleb u demokratů i republikánů, stáří Joea Bidena, vliv donorů, atentát na Donalda Trumpa i krátkodobý vzestup Kamaly Harris.

Z druhé poloviny si zároveň odnesete návod, kterým státům a proč věnovat pozornost během sčítání hlasů. Od Severní Karolíny a Nevady, přes Michigan, Wisconsin, Arizonu, Georgii až po nejdůležitější Pensylvánii – tam všude se bude odehrávat nejen těsný volební souboj, ale i bitva o legitimitu voleb kvůli často komplikovaným volebním zákonům. Oba komentátoři k jednotlivým státům poskytují detailní informace, libůstky i opatrné předpovědi konečného výsledku. A dozvíte se také, co spojuje Jana Beneše a George Clooneyho.

Epizoda 153Před 3 týdny 01:28:52

Redneck & Beneš LIVE | Přetvoří Trump, nebo Harris USA k obrazu svému?

Jan Beneš a Matěj Schneider se tentokrát vydali na Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava. Záznam jejich před publikem nahraného dílu si teď můžete poslechnout i vy.

Celý svět s napětím vyhlíží výsledek letošních prezidentských voleb ve Spojených státech. Nejen stovky milionů tamních obyvatel si do Donalda Trumpa a Kamaly Harris promítají své představy o směřování globálního řádu. Nabízí ale tito kandidáti skutečně jasnou vizi? Nejsou oba nakonec spíš zosobněním skomírání obou dominantních amerických politických stran?

Podle vývoje preferencí i rozdělení americké společnosti navíc není pravděpodobné, že by jeden či druhá získali dostatečný demokratický mandát k uhašení aktuálních krizí a razantnímu zavedení nových pořádků v USA. Bude si Amerika na novou změnu a naději ještě muset počkat? To všechno se dozvíte v dnešním díle podcastu Redneck & Beneš.

Epizoda 15217. říjen 2024 20:37

Diddy issues. Z čeho je obviněn a stojí za vším Beyoncé?

Americký rapper Sean Combs známý jako Diddy byl v září zadržen kvůli obviněním z letitého sexuálního násilí v kauze, které otřásla nejen světem hiphopu. O tom, v čem se kauzy podobají, ale v čem jsou také jiné, je 136. díl podcastu Redneck

Combs alias Diddy je unikátní a kontroverzní postavou americké hiphopové scény. Byť jeho hudba nikdy s posluchači nerezonovala tak moc jako tvorba jeho kolegů, nejen 90. léta by v americké hudbě bez Diddyho vypadala výrazně jinak. Jeho slávu ale vždycky provázely nejdříve zvěsti a pak i potvrzené případy násilí. Teď zjevně definitivně spadla klec.

Z čeho je Diddy obviněn? Čemu se dá věřit a čemu méně? Jak se vším souvisí Tupac Shakur a jak Justin Bieber? A jaké konspirační teorie celá kauza spustila? O tom všem je dnešní díl Rednecku.

Epizoda 15111. říjen 2024 28:29

Tyhle hurikány přivolal Biden! USA sčítají škody a předvolební lži

Spojené státy zasáhly dva silné hurikány. Jaké je to, když se na vás řítí taková bouře, kde způsobily největší škody a jak ovlivňují politiku a blížící se volby? Na to odpovídá 135. díl podcastu Redneck tentokrát s hostkou.

Reportérka Deníku N Jana Ciglerová žije na Floridě a hurikány pro ní tedy nejsou novinkou. „Jsou to strašné nervy, člověk nad tím vůbec nemá kontrolu,“ říká pro Voxpot.

Které státy zasáhl předchozí hurikán pojmenovaný Helene? Proč někteří republikáni přichází s konspiracemi, že hurikány přivolal Joe Biden, zatímco jiní s prezidentem ochotně spolupracují na odstranění následků? Jak extrémní počasí ovlivňuje pojištění na Floridě, jak vypadá zčernalá krajina po hurikánové smršti a jak s tím vším (ne)souvisí migrace? O tom všem je dnešní díl Rednecku.

Epizoda 1503. říjen 2024 21:12

Rozhodnou volby v USA „černí nacisté“, nebo Gaza v Michiganu?

V USA proběhla debata viceprezdientských kandidátů a do zdejších voleb zbývá něco málo přes měsíc. Jaké kauzy hýbou volebními průzkumy a na čem se může lámat jejich výsledky se dozvíte v 134. díle podcastu Redneck.

Někteří demokraté v Michiganu nejsou spokojeni s postupem současné americké vlády ve vztahu ke Gaze a Izraeli. Republikáni si zase rvou vlasy kvůli kauze severokarolínského kandidáta na guvernéra, na kterého se vyvalila absurdní pornografická kauza – dokonce v ní obhajoval otrokářství.

 To ale není všechno. S výsledkem voleb může zamíchat i Trumpova manželka Melania a její prointerrupční postoje, nebo snahy obou prezidentský kandidátů koupit si voliče v Nevadě. To vše a mnohem více vám vysvětlí dnešní díl podcastu Redneck.

Epizoda 14919. září 2024 19:35

Psí žrádlo i jezení psů. O čem se hádají trumpisti už před volbami?

Celá Amerika řeší fámy o tom, že ve Springfieldu jedí psy. Ne, to není nejnovější epizoda Simpsonů, ale velké téma kampaně před prezidentskými volbami a také 133. dílu podcastu Redneck 

Donald Trump obviňuje migranty, že pojídají domácí mazlíčky. Bez jakýchkoliv solidních důkazů mu v tom sekunduje jeho viceprezidentský kandidát J. D. Vance. Ten dokonce v jednom rozhovoru na chvilku uznal, že je mu jedno, jestli jsou zvěsti vymyšlené – hlavně když se hodí do krámu.

Zdaleka ne všichni konzervativní komentátoři ale v pomatené svaté válce stojí za Trumpem. Proč mu někteří z nich radí, aby se odřízl od republikánské influencerky Laury Loomer? A proč je tolik dílů Rednecku o psech a domácích mazlíčcích obecně? To vše se dozvíte v tom dnešním.

Epizoda 14811. září 2024 01:01:28

Redneck & Beneš | Jí naše psy! Proč Trump v debatě proti Harris zaškobrtl

Poté, co demokraté vyměnili Joea Bidena za Kamalu Harris se na debatním pódiu poprvé střetla s Donaldem Trumpem. Jak to, že debata nedopadla podle exprezidentových představ vám v dnešním díle svého podcastu vysvětlí náš redaktor Matěj Schneider a amerikanista Jan Beneš.

„Dřív jsem tvrdil, že jestli budou volby o interrupcích, tak je vyhraje Kamala Harris. Jestli budou víc o imigraci, tak je vyhraje Donald Trump,“ popisoval výchozí situaci před debatou redaktor Voxpotu Matěj Schneider v nejnovějším díle podcastu Redneck & Beneš.

Harris a Trump se až do úterního večera nikdy nepotkali. Jen málokdo si proto troufal odhadovat, jak bude jejich vzájemná konfrontace vypadat – jak tématicky, tak z hlediska osobního dojmu na voličstvo.

Debata byla o to očekávanější, že dosavadní viceprezidentka Harris od svého potvrzení jakožto demokratické kandidátky nedávala rozhovory médiím. Ani v oblasti programu toho zatím mnoho nepředstavila.

Harris ale – alespoň prozatím – rozptýlila pochyby o jejích debatních schopnostech. Nebo minimálně zvládla působit lépe než její protivník.

Žaluji vás z toho, že jste sebral ženám ve dvaceti státech občanský práva.

„Povedlo se jí Trumpa účelně vyprovokovat. Ten se nechal jednoduchými dloubnutími strhnout k dlouhým monologům o věcech, o kterých neměl podle jeho stratégů a poradců mluvit,“ hodnotí výkon amerikanista Jan Beneš. 

To se potvrdilo i u Trumpova „královského tématu“, tedy imigrace. Bývalý prezident začal v jeden moment tvrdit, že imigranti ve městě Springfield „jedí psy, jedí kočky, jedí domácí mazlíčky lidí, kteří tu žijí“. V tu chvíli zasáhli i moderátoři debati, která upozorňovali na nepravdivost tohoto tvrzení, které v posledních dnech koluje v pravicovém mediálním ekosystému USA. 

„Svědčí to o tom, že Trump je zavřený ve své ultra-konzervativní bublině, která se dokola utrvzuje ve vlastních názorech,“ říká Schneider. „Dostávají se pak do sfér, které jsou jednak odpudivé a jednak nepochopitelné pro mediánové voliče, které Trump ale k vítězství potřebuje.“

Problém v republikánském tandemu?

Podle komentátorů přišel jeden z nejsilnějších momentů debaty v části o interrupcích.

„Tohle téma Trumpovi úplně nesvědčí, není si u něj takzvaně jistý v kramflecích. To nasadilo tón debaty tak, že byl od začátku v defenzivě,“ říká redaktor Voxpotu Matěj Schneider. 

Harris naopak v debatě slíbila, že by jako prezidentka podepsala zákon, který na federální úrovni vrací regulace interrupcí ke stavu před zrušením precedentu Roe v Wade. Nejvyšší soud tento dekády trvající stav zrušil Nejvyšší soud v roce 2022 – i díky konzervativním soudcům, které tam nominoval právě Donald Trump.

„Promítla se do toho její kariéra prokurátorky. Prišlo mi, že z toho vytvořilo takový mini-proces s Donaldem Trumpem: ‘Žaluji vás z toho, že jste sebral ženám ve dvaceti státech občanský práva’,“ shrnuje její přístup amerikanista Jan Beneš.

Trumpovy výroky v oblasti interrupcí vynesly na povrch pochybnosti o tom, jak dobře funguje spolupráce s jeho kandidátem na prezidenta, ohijským senátorem J. D. Vancem. Ten se totiž před pár dny nechal slyšet, že pokud by se republikánům na Kapitolu podařilo odhlasovat federální zákaz interrupcí, Trump by takovou legislativu vetoval.

„S J.D. jsme to neprobírali. Samozřejmě mi nevadí, že má nějaký názor, ale nemyslím si, že mluvil za mě,“ reagoval republikánský kandidát na otázku moderátorky, která se ptala přímo na Vancův výrok.

„Neodpověděl na otázku a hodil Vance pod vlak,“ komentuje pasáž amerikanista Jan Beneš.

 V dnešním díle se také dozvíte, proč už si nikdo nevzpomíná na atentát na Donalda Trumpa, co nám debata prozradila o zahraniční politice obou kandidátů, nebo proč Jan Beneš tak moc chtěl mluvit o Taylor Swift.  

Epizoda 1475. září 2024 24:48

Tentokrát to bude osobní. Co mají společného rozčilený Dylan a sjetý Hunter S. Thompson?

Redneck vychází nově už jen na platformách Voxpotu a je tedy na čase se usebrat a trochu osobněji zavzpomínat. 132. díl podcastu je mimo jiné o tom, jak se dvě legendy vypořádaly s politicky turbulentními 60. lety v USA.

Bob Dylan i Hunter S. Thompson byli oba svým způsobem v centru dění během přelomových událostí 60. let. Oba milovali motorky, holdovali drogám a jejich posluchači a čtenáři je takřka uctívali. S tím, jak 60. léta skončila, se ale každý vypořádali po svém – byť do ústraní se svým způsobem stáhli oba.

Jaké to je, když vás půlka Ameriky považuje za proroka? Jaké to je uhánět tak rychle na silnici nebo napříč světem, že jste na pokraji smrti? A co nám Dylan i Thompson a jejich zápolení říkají o současné americké politice? O tom všem je dnešní díl podcastu Redneck.