Příběhy z Vysočiny
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: V jihlavské zoologické zahradě chovají speciální nelétající octomilky. Krmí jimi žabky pralesničky

Když nám doma nahnije nějaké ovoce, brzy kolem něj začnou létat malé mušky. Říká se jim octomilky, a v bytě je moc rádi nemáme, jsou otravné. A i když nekoušou, mohou přenášet nemoci. V jihlavské zoologické zahradě je dokonce sami chovají.

02:58

Příběhy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.

Web

Před dvěma dny 03:06

Oblečení po čtyřech generacích z Dašovského mlýna se dochovalo na půdě

Předkové Marty Mastné, majitelky Dašovského mlýna, pocházeli ze Štěměch. Už její pra-prarodiče se vydali v 19. století na cesty za službou na různá místa po celé zemi, včetně Prahy. Jejich potomci se pak vrátili zpátky na Třebíčsko, aby zachránili rodinný majetek.

Před třemi dny 03:06

Humpolecké závodiště se připravuje na mistrovství republiky v autokrosu

Už o tomto víkendu se na závodišti v humpoleckém Zálesí koná Mistrovství republiky v autokrosu. Na trať vyjedou vozy od dětských kategorií po královské divize v rámci Mistrovství zóny střední Evropy. Svou 51. sezónu pojede i nestor autokrosu Jaroslav Hošek. Jak se humpolečtí připravují? Zajeli jsme se tam podívat.

Před šesti dny 03:02

V třebíčském útulku se každý rok postarají až o devadesát koček. Nejvíc jich přijmou na jaře

Zvířecí útulky nepřijímají jen psy. Zvlášť v jarních měsících se musí postarat o desítky koček, především opuštěných koťat. Kapacita zařízení je ale většinou pro kočky omezená. Kočky ale dostanou veškerou péči.

Před týdnem 03:01

Jemná krása exotických i českých orchidejí rozkvetla na zámku ve Světlé nad Sázavou

Květinové vazby nás mohou často překvapit. Na výstavě orchidejí, která je právě v těchto měsících k vidění na zámku ve Světlé nad Sázavou, najdeme exotické květiny v kombinaci s ovocem, suchou trávou, proutím, nebo v kalhotách vysypaných hlínou. Výstava nezapomíná ani na lokální druhy těchto květin.

Před týdnem 03:06

Kůra z větví osiky pomáhá březím ovcím. Vypozorovali to farmáři ze Lhotky

Ve Lhotce, na pastvinách pod nejvyšší horou Vysočiny Javořicí, se prohání stádo ovcí, které se teď na jaře rozrůstá o nová jehňátka. Pro většinu z nás je to jen krásný pohled na roztomilá bečící stvoření, pro chovatele celodenní práce a starost.

Před týdnem 02:54

Kovárna na samotě v lesích u Klátovce byla vždy inspirací pro mladé kováře

Když Alfred Habermann, nejstarší z rodu uměleckých kovářů, kupoval v 70. letech budovu na samotě u Klátovce na Jihlavsku, možná netušil, že se kovárna stane zázemím pro všechny další generace.

Před týdnem 03:06

Hrajeme proto, aby se lidi bavili, říkají ochotníci z Křídel. Jedno představení vždy věnují hospicu

Tradici dlouhou přes tři generace mají ochotníci Křídla. Vždy na jaře několik víkendů za sebou vyprodají tamní kulturní dům. Letos se hraje prvorepubliková veselohra „Když služebnictvo stávkuje“.

Před týdnem 02:43

Ptačí budka je luxusní bydlení pro ptáky, ale i ochrana před predátory

Ptačí budky jsou pro drobné zpěvné ptactvo důležitá pomoc. Pěvci v naší přírodě ubývají nejen kvůli predátorům, ale také kvůli tomu, že ubývá doupných stromů, tedy stromů s dutinami, kde mohou zahnízdit.

Před 2 týdny 02:58

Čím vážily jablka trhovkyně před sto lety? Takzvaný mincíř mají uložený ve velkomeziříčském muzeu

Hmotnost a teplotu dnes měříme vesměs digitálními přístroji. Čím ale vážili naši předkové? Muzeum ve Velkém Meziříčí má ve svých sbírkách přístroje, které měřily hmotnost, teplotu, ale třeba i vlhkost nebo hustotu před sto a více lety.

Před 2 týdny 02:50

Výstava Cesty v nás propojuje básně s fotografiemi. Oba autoři chtěli vytvořit jeden celek

Spojení básní a fotografií pro společnou výstavu nebývá příliš obvyklé, častější jsou obrazy, koláže nebo například ilustrace.