- Podcasty
- Příběhy z Vysočiny

Poslechněte si podcast: Čchi-kung může cvičit senior i člověk na vozíku. Základem je soustředění, dýchání a plynulé pohyby
Hledáte nenáročné cvičení, které vám zpevní svaly a zklidní mysl? Tak to určitě zkuste čchi-kung, nebo také tai-či čchi-kung.
Příběhy z Vysočiny
Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.
Slyšeli byste špendlík padat, poslouchají i ti největší buřiči, říká Holka s handicapem
Eliška Nováková z Jívoví studovala vysokou školu v Brně, když se jí jednoho dne udělalo špatně. V jejím věku nikdo nepředpokládal, že by mohlo jít o mozkovou mrtvici, proto se do nemocnice dostala pozdě.
Hot, čehý a prr koně znají od nepaměti. Poslouchají na ně i valaši Jiřího Karlíka z Nové Vsi
Už padesát let jezdí s koňmi a pořád jsou jeho velkou láskou. Jiřího Karlíka z Nové Vsi u Chotěboře nejčastěji uvidíte na kozlíku kočáru nebo v lese, kde pomáhá vytahovat dřevo z těžko přístupných míst. Každý rok se také účastní humpolecké Zlaté podkovy.
Čížov býval bohatou obcí. Okna v kapli byla z nejkvalitnějšího mariánského skla
Neogotická kaple byla postavena před rokem 1890, nejvíce pak zchátrala během 50. let, kdy se v bývalém režimu stát o církevní památky nestaral. Nyní je kaple v majetku obce, a ta se pustila do její obnovy.
Dirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu ocenil akustiku jihlavského kulturního domu
V jihlavském Domě kultury zazněly slavné Dvořákovy Slovanské tance v provedení Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Koncert pro budoucnost zárověň zahájil oslavy dvacátých pátých narozenin Kraje Vysočina. Výkony umělců návštěvníci ocenili potleskem vstoje.
Aerobic dělalo hrozně moc lidí, tak jsem se pustila do street dance, vzpomíná Petra Nováková
Na sto sedmdesát tanečnic chodí trénovat do tělocvičny Agrotechnické střední školy v Bystřici nad Pernštejnem.
Lákalo je hospodaření, tak si pořídili kozy. Časem jich Havlátovi dojili až osmdesát
Věnují se komunitní činnosti v obci Bory i v osadě Cyrilov, s dalšími dobrovolníky udržují místní tradice, pořádají řemeslné dílny a učí děti lásce k přírodě. A to není všechno. Mladí manželé Havlátovi také hospodaří na své farmě v Jívoví, kde mají i kozí stádečko.
Roky ve školce vedla jídelnu, dnes tam dětem čte pohádky. Magda Vránová je čtecí babičkou
Na pohádku před spaním určitě všichni dodnes vzpomínáme. Poslouchají je i děti v mateřské škole v Demlově ulici v Třebíči, kam jim je chodí číst čtecí babička Magda Vránová. A jak se tak člověk stane čtecí babičkou? Prostě má moc rád děti.
Sílu, vůni a barvu dá vývaru pečené maso se zeleninou. Tučnější maso přidá na chuti
Základem české kuchyně je určitě poctivý silný vývar. V době chřipek a nachlazení je navíc vývar i skvělý pro rychlejší uzdravování. A jak na něj, aby byl opravdu dobrý? To jsme se vydali zjistit do jihlavského řeznictví rodiny Paculových.
Batelavičky jsou každá jiná a bude jich přibývat. Slouží k odpočinku i ke společenským hrám
Spojení slov Batelov a lavičky na jednom rodinném setkání u Tauschů dalo vzniknout myšlence designově zajímavých laviček v městysi a okolí. Za nápadem stojí bratři Daniel a Jaromír Tauschovi a jejich bratranec z Třeště Michal Tausch.
Když do nemocnice vejde pes, rozzáří se pacienti i personál. Cvičená fenka je zbavuje stresu
Člověk se v blízkosti zvířete otevírá, uklidňuje, dokáže promluvit o svých starostech, zlepší se mu nálada. Proto se zvířata často využívají k terapiím pro nemocné, osamělé, starší nebo postižené lidi.