- Podcasty
- Peníze a vliv Jany Klímové

Poslechněte si podcast: Šéf kontrolorů Kala: Rezistence úřadů mě překvapuje
Dotace ovládla síť stovek zprostředkovatelů, kteří zájemcům slibují, že jim dotace zařídí. A úřady se při schvalování zaměřují na formality, kritizuje pro Český rozhlas Plus chybný systém rozdělování dotací státem prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Kvůli podezření z podvodů a zneužití dotací loni úřad podal šest trestních oznámení.
Peníze a vliv Jany Klímové
Zásadní témata ze světa financí, obchodu a průmyslu představuje v pořadu Českého rozhlasu Plus analytička Jana Klímová.
Proč muži v Česku stále vydělávají víc než ženy?
Ženy v Česku vydělávají zhruba o 18 procent méně než muži. To nás řadí v žebříčku zemí Evropské unie v platových rozdílech na třetí nejhorší místo. A ani v globálním pohledu nevychází ze srovnání Česko dobře. „Zaostáváme ve třech ze čtyř zkoumaných oblastí. Ty dvě, kde zaostáváme nejvíc, je zastoupení žen v politice a v manažerských pozicích. A patří tam i platová nerovnost,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus generální ředitelka ManpowerGroup ČR Jaroslava Rezlerová.
Místo řízení PPF investice do startupů. Bartoníček po smrti Kellnera změnil směr
Smrt nejbohatšího Čecha a zakladatele firmy PPF Petra Kellnera před čtyřmi lety znamenala zásah do života nejen rodiny, ale i řady lidí v jeho blízkém okolí. Ladislav Bartoníček byl jeden z prvních šéfů PPF, poté její České pojišťovny či telekomunikační divize. Po Kellnerově smrti stál zhruba rok v čele celé skupiny se zhruba bilionovým majetkem. Nakonec se ale rozhodl jít svou cestou, z PPF odešel – nejen jako manažer, ale i akcionář – a stal se investorem.
Kovařík: Měl by se zvýšit český podíl na nákupech pro obranu
Tuzemské zbrojovky by chtěly postupně navýšit podíl svých subdodávek na zakázkách, které ministerstvo obrany zadá dodavatelům ze zahraničí. V rozhovoru pro pořad Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus to říká předseda sekce obranného průmyslu Hospodářské komory a místopředseda zbrojního holdingu Colt CZ Group Lubomír Kovařík. Aktuálně je cíl ministerstva obrany, aby podíl českých subdodávek u zakázek, kdy jsou kontraktoři ze zahraničí, dosáhl 40 procent.
Vohánka: Dekarbonizace je megatrend, který se nezastaví
Zelená dohoda Evropské unie, jejímž cílem je snížit do roku 2050 emise skleníkových plynů o 100 procent proti roku 1990, je pod palbou kritiky politiků i podnikatelů. Podle úspěšného byznysmena, zakladatele a hlavního majitele společnosti Eurowag Martina Vohánky jsou korekce zelené strategie potřeba. V pořadu Peníze a vliv Jany Klímové varuje před velkými změnami. „Pro průmysl je nejhorší, když už se vydá nějakým směrem, udělat pak úplnou otočku. To je zabiják,“ zdůrazňuje.
Heide: Bez dotací na zelené investice nemáme na trhu šanci
Třinecké železárny chystají investici za miliardu eur, aby splnily závazek Green Dealu snížit emise o 55 procent do roku 2030. Podmínkou je ale 70 procent dotací. Jde totiž o vynucenou investici, která firmě nerozšíří její byznys. Obdobné dotace navíc dostávají i zahraniční konkurenti. „Neměli bychom jinak šanci přežít na trhu,“ říká šéf železáren Roman Heide. Evropa by měla navíc zachování výroby oceli podpořit i proto, aby se mohla líp vyzbrojit.
Zelený chemický průmysl? Pětinásobná potřeba elektřiny
Svaz chemického průmyslu nedávno dokončil analýzu, za jakých podmínek je toto odvětví schopné dosáhnout uhlíkové neutrality v roce 2050. Jejím výsledkem je, že by se veškerá výroba musela elektrifikovat z obnovitelných a bezemisních zdrojů, což by znamenalo nejméně pětinásobné množství potřebné elektřiny oproti současnosti. V pořadu Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus na to upozorňuje ředitel svazu Ivan Souček.
Kompas EU je příliš široký. Stačilo by méně ráznějších kroků
Místo skoro 40 opatření by se Evropská měla soustředit tak na tři věci z návrhu kompasu – podporu dekarbonizace firem, zlevnění elektřiny a zavedení 28. režimu pro inovátory, navrhuje v pořadu Peníze a vliv europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). Podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) je kompas „běh na dlouhou trať“. „Já bych očekával spíš návrh à la Donald Trump. Prostě si sednout a některé věci škrtat,“ míní.
Firmy chtějí závaznější smlouvy na dodávky pro Dukovany
Jihokorejská společnost KHNP má už za dva měsíce podepsat s polostátní firmou ČEZ kontrakt na výstavbu dvou nových bloků v jaderné elektrárně Dukovany s dodávkou takzvaně na klíč. Tuzemské průmyslové firmy tak zvyšují tlak, aby ještě do podpisu kontraktu měly od Jihokorejců alespoň předběžné smlouvy, že velkou část zakázky získají. Celkem mají podle slibu KHNP získat nejméně 60 procent hodnoty „zakázky století“.
Šéf Linetu: Při zvednutí cel musíme investovat přímo v USA
Zatímco Spojené státy americké nyní čeká podle nového prezidenta Donalda Trumpa zlatý věk, Evropa se obává zhoršení situace kvůli hrozbě obchodních válek. Prezident Trump totiž minulý týden zopakoval, že se Evropská unie chová k Americe velmi, velmi špatně, takže ji čekají nová dovozní cla. Jaký věk teď čeká Evropskou unii a s ní i český průmysl? Podle generálního ředitele výrobce zdravotnických lůžek Linet Tomáše Koláře změny v Unii v reakci na nové vedení USA přijít musí.
Regulace slev by přinesla zlevnění, věří potravináři
Kolik by v obchodech stály potraviny, pokud by velká část z nich každou chvíli nebyla v nějaké slevě? Nikdo už neví. Situace je nepřehledná, slevy pokřivují trh a je otázkou, jestli by se jejich množství nemělo regulovat, soudí Potravinářská komora, sdružující výrobce jídla. Obchodníci to ale odmítají s tím, že by takový zásah spotřebitele poškodil.