- Podcasty
- Elpida

Poslechněte si podcast: Babi nebude sedět v koutě. Aktivní stáří 3x jinak
Babi nebude sedět v koutě. To je heslo naší aktuální kampaně, ve které se věnujeme i tématu aktivního stáří. No a když už aktivního, rozhodli jsme se tenhle díl podcastu natočit trošku jinak. Moderátorka Adéla Lichková tentokrát hosty vzala na procházku. Právě z nich nabízíme kousky jejich povídání.
👵Paní Stáňa, původně chemička, sportovkyně a horolezkyně a v důchodu i průvodkyně po Praze, se s Adélou prošla po Hanspaulce.
👵S paní Martou vyrazily na Kavčí hory. Ještě v 70ti letech jezdila na kole, lyžovala a studovala vysokou školu. Teď nejen v Elpidě lektoruje pohybové kurzy.
👴Na poslední procházku po Brně vyrazila se svým tátou. Rudolf je oční lékař, který se po pěti letech v důchodu zase trochu vrací do práce.
Další inspirativní příběhy na jdete na www.babinebudevkoute.cz
www.elpida.cz
Elpida
Nezisková organizace Elpida už 20 let mění pohled na stáří a pokračuje v tom i formou podcastu s podtitulem OLD'S COOL. Moderátorka Adéla Paulík Lichková v něm otevírá témata, která vypadají, že se týkají výhradně stáří, ale ve skutečnosti hranice věku a generací už dávno překročila. Jedinečný je také tím, že si Adéla bude k mikrofonu zvát nejen odborníky, ale i samotné seniory.
Trauma u seniorek a seniorů. Jak se vyrovnávají se stresovými událostmi?
Měníme pohled na stáří a kromě toho nabízíme taky pohledy do míst, kde se třeba moc často nedíváme. Do obýváků lidí seniorského věku, které trápí události dějící se kolem. Jaký reálný dopad na seniory může mít třeba střelba na filozofické fakultě a nebo povodně. Liší se jejich prožívání od prožívání lidí jiného věku? A jaké možnosti vyrovnat se s potencionálními nebo proběhnuvšími traumaty mají senioři?
O tom si moderátorka Adéla Lichková povídala s ředitelkou Linky seniorů Klárou Gramppovou, traumaterapeutkou Veronikou Valentovou a psychiatrem Tomášem Rektorem.
Když hudba spojuje generace
V této epizodě si povídáme o seniorském sboru Elpida. Vzpomínáme na uplynulých 14 let jeho existence a společně se zamýšlíme nad výzvami a radostmi, které mezigenerační spolupráce přináší. Hosty jsou hudebník Václav Havelka, který se sborem od začátku spolupracuje, sbormistryně a studentka matematiky Eliška, která vede sbor od svých 17 let a členka sboru Věrka, jejíž osobní příběh ukazuje, jak důležitou roli může členství v pěveckém sboru hrát.
Sociální podnikání: Byznys a péče v jednom
Jak fungují podniky, kde se byznys potkává s péčí? Jak těžké je pro lidi s hendikepem najít práci? Není vytváření chráněných pracovních míst spíš stavěním nových skleníků? Lze v kontextu takových firem mluvit skutečně o podnikání - ve smyslu vytváření zisku?
O tom si Adéla povídala se třemi dámami. Pozvání přijala Kateřina Broža, která založila agenturu práce pro lidi s hendikepem O KROK a věnuje se sociálním tématům na trhu práce. Zuzana Dudáková, jednatelka sociálního podniku a zakladatelka kavárny Modrý domeček. Domácím hostem byla Broňa Hilliová, která stojí za soc. podnikem Ponožky od babičky a kavárnou Stará škola.
Vztahy 60+. Na seznamování není nikdy pozdě
Jak vypadají vztahy lidí v seniorském věku? Jak jsou naplňováni v sociálních zařízeních pro seniory? Co sexualita pro starší lidi znamená? A kde se lidé ve vyšším věku dnes mohou seznamovat? I na to odpovídal nedávný podcast Old´s Cool Elpida. “Je důležité si říct, že sexualita nerovná se sex. Je to široký pojem, který obsahuje vztahy, komunikaci, touhy, vášně, emoce,” říká v podcastu Lucie Šídová, ředitelka organizace Freya, která pomáhá lidem s postižením, seniorkám a seniorům žít naplno.
Všechno můžu a nic nemusím. Proč se stát dobrovolníkem v seniorském věku?
Když odejdou do důchodu a opustí pracovní život, tak je to takzvaný pád z útesu. To znamená, že člověk přijde o nějakou pravidelnou činnost, ale přijde taky o ten kolektiv. To spoustu lidí přivede do center pro seniory, jako má i Elpida. Kromě řady jiných aktivit je možné zapojit se i do dobrovolnického programu. Starší člověk, který přispěje něčím do společnosti, ukáže ostatním, že umí, dovede, že se dokáže spousty věcí ještě naučit, je vzorem...
Tentokrát jsme si povídali o tom, kdo všechno může být dobrovolník, co může dělat, co mu to může přinášet... a taky o tom, proč je Dánsko vzorem. Moderátorka Adéla Lichková vše probrala nejen s klienty Elpidy, ale také s novinářkou Judita Matyášová a Janem Bartošem, vedoucím centra Elpida.
100 odstínů Vánoc. Reklama na štěstí nebo čas pro sebe a blízké?
To, jak vnímáme Vánoce, se nepochybně mění s věkem. Jiné jsou Vánoce, když jsme děti nebo rodiče. Jiné jsou, když jsme v seniorském věku. A možná jsme pod stromečkem sami, možná stromeček nezdobíme. Možná je to den jako každý jiný, který si nezaslouží pozornost, aby to tolik nebolelo. A možná mohou být seniorské Vánoce úplně jiné. O Vánocích stokrát jinak si moderátorka Adéla Paulík Lichková povídala s Kateřinou Bohatou, vedoucí Linky seniorů a lektorkou Zuzanou Neradovou, která tradičně organizuje vánoční oslavy pro seniory v Elpidě.
Hranice péče: Jak pečovat o druhé a nezapomenout na sebe
V této epizodě si povídáme o péči o seniory. Mluvíme otevřeně o věcech, o kterých je někdy obtížné hovořit. Co všechno můžeme zvládnout sami doma? Kde jsou hranice naší povinnost postarat se o naše rodiče, když oni se přece taky starali? A jak komunikovat o případném umístění v nějakém pobytovém zařízení tak, aby náš blízký neměl pocit, že ho chceme jen odložit?
V podcastu hovoří Simona Bagarová, zakladatelka organizace MILA a autorkaknihy Hořím, Katka Bohata, psycholožka a vedoucí Linky seniorů a Jiří Hrabě, ředitel Elpidy.
Jak vypadá ideální babička 21. století? Je dostupná, nezasahuje do výchovy a nabízí dětem zážitek
Lze vůbec naplnit všechna tahle očekávání a k tomu co nejdéle pracovat a mít čas na své koníčky?
Společnost klade důraz na aktivní stárnutí. Mění se spolu s tím přístup k prarodičovství? Jak se dnešní senioři cítí v roli babiček a dědečků? Jsou vždy nadšeně k dispozici nebo si hájí čas pro sebe? O tom, jak se mění jejich představy o babičkování a dědečkování je výstava bab_&_děd autorské dvojice Bet Orten_&_Veronika Ruppert.
Tématu se věnujeme i v této epizodě podcastu Old´s Cool. Uslyšíte hlas socioložky a autorkou knihy Prarodičovství v současné české společnosti Jaroslavy Hasmanové Marhánkové nebo psychologa a rodinného terapeuta Michaela Chytrého. O své životní zkušenosti se podělily známé i méně známé tváře John Bok, Oldřich Čepelka, Božena Horáčková, Irena Plášilová Alena Orten a Liběna Rochová.
Na jaro už nezaseju. Mají sebevraždy něco jako sezónu?
Mají sebevraždy něco jako sezónu? Jak se moc se téma sebevražd týká seniorů? Jaké jsou varovné příznaky? Existuje hranice, kdy bychom na místo pomoci měli tiše respektovat rozhodnutí člověka, který se rozhodl ze světa odejít? Moderátorka Adéla Paulík Lichková se ptala Kláry Gramppové Janečkové, zástupkyně vedoucí Linky seniorů a Alexandra Kasala z Národního ústavu duševního zdraví, vedoucího pracovní skupiny Výzkum a prevence sebevražd.
www.dnesneumirej.elpida.cz
Jak se stárne v Česku?
11 příběhů lidí, kteří prožívají stáří v různých odstínech nebo pestrá mozaika autentických a intimních příběhů. Tak bychom mohli přiblížit obsah knihy se symbolickým názvem Z nuly na sto. Jak kniha vznikla? O čem a s kým jsme si povídali? Proč by si rozhovory měly přečíst všechny generace? A jak se dá dobře stárnout?