Návraty do minulosti
NejnovějšíPřed dvěma dny

Poslechněte si podcast: Nacisté Terezín prezentovali jako město, které Židům věnovali. Skutečnost byla jiná

Město Terezín založila na konci 18. století jako vojenskou pevnost císařovna Marie Terezie. Původně mělo sloužit jako obrana proti Pruské armádě, dnes je známé především jako tragický symbol utrpení desetitisíců nevinných lidí.

01:56

Návraty do minulosti

Vydává: Český rozhlas

Vojta Kotek připomíná významné osobnosti, události, objevy, vynálezy, technické novinky a stavby, které se pojí s naší historií.

Web

Před třemi dny 02:01

Čachtická paní proslula krutým mučením mladých dívek. Hraběnka byla zřejmě duševně chorá

Alžběta Báthoryová, přezdívaná Čachtická paní, pocházela z jednoho z nejvlivnějších a nejbohatších uherských šlechtických rodů. Verzí jejího příběhu existuje několik.

Před čtyřmi dny 01:53

Železná opona bránila volnému pohybu lidí, zboží i informací. Její pád přišel v roce 1989

„Od Štětína na Baltu po Terst na Jadranu se nad Evropou snesla železná opona.“ Tuto větu pronesl ve slavném Fultonském projevu na jaře 1946 Winston Churchill.

Před pěti dny 01:59

Malířský rukopis Mikoláše Alše zdobí mnoho budov, jejichž fasády ozdobil originálními malbami

Mikoláš Aleš byl český malíř, kreslíř, dekoratér a ilustrátor. Byl jednou z nejvýznamnějších osobností takzvané „Generace Národního divadla“ a dodnes je považován za klasika českého výtvarného umění 19. století.

Před šesti dny 01:46

Čertova stěna plná mohutných žulových balvanů je zajímavá vzhledem a opředená pověstmi

Inspiraci k opeře Čertova stěna hledala Eliška Krásnohorská a Bedřich Smetana v romantické jihočeské přírodě. Našli ji nedaleko Vyššího Brodu v podobě skalního útvaru, který je asi 100 metrů dlouhý a 20 metrů vysoký a v současnosti leží mezi horní a dolní nádrží Lipenského vodního díla.

Před týdnem 01:50

Dívčím gymnáziem Minerva prošlo velké množství význačných žen české vědy i kultury

V naší historii se častokrát ženám upíralo právo na vzdělání. Po reformách Marie Terezie se dlouhá desetiletí čekalo na další velký průlom.

Před týdnem 01:57

Vyloučení z KSČ, avantgarda v básních a nakonec Nobelova cena. To byl Jaroslav Seifert

Jaroslav Seifert se narodil roku 1901 v chudé rodině na pražském Žižkově. Otec byl socialista a matka zanícená katolička.

Před týdnem 02:03

Orientální fezy se staly předchůdci populárních rádiovek. Jak se dostaly do Strakonic?

Fezy – typické orientální pokrývky hlavy připomínající svým tvarem červené květináče – se v 19. století staly výhodným obchodním artiklem strakonických textilních podnikatelů. O tom, jak se fezy dostaly zrovna do Strakonic, vyprávějí legendy.

Před týdnem 02:04

Tycho Brahe došel k převratným objevům, jako pán byl však ke svým poddaným krutý

Tycho Brahe pocházel z Dánska ze starého šlechtického rodu. V mládí býval bouřlivák. Při hospodské šarvátce přišel o nos a musel si nechat vyrobit nos umělý. A prý jich měl hned několik, jeden dokonce ze stříbra a zlata, a měnil si je podle nálady.

Před týdnem 01:55

O měnové reformě z roku 1953 se dodnes říká, že to byla loupež za bílého dne

Počátkem 50. let 20. století ovládali Československo komunisté a poválečné ekonomice se stále příliš nedařilo. Lidé měli stále větší úspory, protože peníze nebylo za co utrácet.

Před 2 týdny 01:44

Pro kubistické stavby Josefa Gočára jsou typické geometrické tvary. Později přešel k funkcionalismu

Český architekt a urbanista, který se proslavil svými kubistickými a funkcionalistickými stavbami. Narodil se v roce 1880 v Semíně u Přelouče.