- Podcasty
- Návraty do minulosti
Poslechněte si podcast: Jedním ze zásadních vítězství husitských vojsk byla i bitva u Tachova. Byl cítit respekt a zděšení
Pod vedením Jana Žižky a později Prokopa Holého dosáhli husité překvapivě vysoké vojenské úrovně. Kromě strategie a odhodlání na protivníky působili také psychologicky, například proslulým zpěvem. Pokusy o jejich poražení vedené jak domácími odpůrci, tak ze zahraničí, vyvrcholily v několik křížových výprav.
Návraty do minulosti
Vojta Kotek připomíná významné osobnosti, události, objevy, vynálezy, technické novinky a stavby, které se pojí s naší historií.
Vratislav II. měl cestu ke koruně spletitou. Na svou dobu volil poměrně neobvyklou loajalitu
Cesta českých panovníků ke královské koruně nebyla rychlá ani přímočará. Jako první ji získal Vratislav II. Syn Břetislava a Jitky na trůn nastoupil roku 1061 po smrti bratra Spytihněva II.
Hradiště Stará Kouřim: Podle pověsti hradiště založil bratr legendárního praotce Čecha
Jedno z nejrozlehlejších opevněných míst z pozdní doby kamenné se rozkládá nad ohybem řeky Kouřimky. Hradiště Stará Kouřim bylo opevněné valy a nejstarší osídlení se datuje do doby zhruba 4800 let před naším letopočtem.
Proces s Rudolfem Slánským: Přiznání k vymyšleným zločinům bylo vynuceno výhrůžkami a mučením
Když se komunisté v únoru 1948 chopili moci v Československu, začali systematicky likvidovat své úhlavní nepřátele a sloužily jim k tomu inscenované soudní procesy.
Josef Fanta stojí za stavbou haly Hlavního nádraží v Praze. Úchvatných budov má na svědomí víc
Budoucí architekt Josef Fanta se narodil v roce 1856 v Sudoměřicích u Tábora. V počátcích své kariéry tvořil v novorenesančním stylu, později se stal jedním z nejvýznamnějších představitelů české secesní architektury.
Trosky vyvřely z nitra země v třetihorách. Dva lávové sopouchy připomínají čertí rohy
V třetihorách vyvřely z nitra země na území Českého ráje dva lávové sopouchy, eroze z nich splavila měkké horniny, a tak vznikla světová přírodní rarita, která tvoří základ hradu Trosky: dvě skály – Panna a Baba.
Pro zlepšení situace v zemi Eliška Přemyslovna souhlasila se sňatkem. Šťastná nebyla
Když byl roku 1306 zavražděn král Václav III., vystřídali se na osiřelém českém trůně Jindřich Korutanský a Rudolf Habsburský. Čeští pánové by na něm ale nejraději viděli přemyslovskou princeznu.
Původně chtěl vyrobit jen tradiční jesličky. Třebechovický betlém od Josefa Probošta je unikát
Třebechovice pod Orebem proslavil unikátní mechanický betlém, národní kulturní památka. Jeho autorem je povozník a lidový řezbář Josef Probošt. Betlém tvořil od roku 1882 až do své smrti v roce 1926.
Prominentní umělec E. F. Burian musel překonat zavření divadla a odchod do koncentračního tábora
Říct o Emilu Františku Burianovi, že byl všestranný divadelník by bylo málo. Měl tolik talentů, že byl zkrátka komplexní umělec. Narodil se roku 1904 v Plzni do umělecké rodiny.
Meteorologické pozorování v Klementinu systematicky zaznamenávají už od roku 1775
Rozsáhlý areál na Starém městě blízko Karlova mostu patří k barokním pokladům Prahy. Po pražském hradu je i jejím druhým největším stavebním celkem.
Ladislav Pohrobek byl korunován ještě jako kojenec. Když se chtěl ujmout vlády, zemřel
Když roku 1439 zemřel král Albrecht II. Habsburský, byla jeho manželka Alžběta Lucemburská zrovna těhotná a teprve o čtyři měsíce později porodila syna Ladislava. Proto tedy dostal přízvisko pohrobek.