Magazín Experiment
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: I s minimem zabezpečení se dají kyberútoky odrazit, tvrdí expert. Vícefaktorové ověření je základ

Kyberbezpečnost je něco podobného jako dopravní předpisy na silnicích. Nezabrání sice každé nehodě, ale ve většině nebezpečných situací pomohou, říká Miguel de Bruyker, generální ředitel belgického Centra pro kyberbezpečnost.

04:02

Magazín Experiment

Vydává: Český rozhlas

Vědecko-technologický magazín Radiožurnálu. Zabýváme se nejnovějšími vynálezy a zjišťujeme, nad čím bádají nejen čeští vědci. Zajímá nás také zákulisí vědy, jak vlastně žijí lidé, kteří zasvětili život vědě a jak fungují špičkové laboratoře. Nezapomínáme ani na moderní technologie – jaké je čeká budoucnost, jak budou sloužit člověku… nebo to bude jinak?

Web

Před třemi dny 03:34

Příliš křehké na knoflík? Brněnští archeologové zjišťují, jak se na Velké Moravě nosily gombíky

Nad velkomoravskými šperky z 9. století, takzvanými gombíky, si historikové dodnes lámou hlavu. Bylo jimi možné spínat šaty a sloužily jako knoflíky, anebo to byly jen velmi křehké ozdoby? Brněnští archeologové se rozhodli vyrobit jejich kopie a otestovat, co s nimi udělá každodenní používání.

Před šesti dny 21:52

Jaké výhody přináší nová metoda detekce rakoviny krve? A jak se v praxi testují historické gombíky?

00:00 témata Magazínu Experiment;00:38 nová metoda pro detekci myelomu;04:32 rozhovor s hematologem Romanem Hájkem;08:23 zatmění Slunce Měsícem;10:07 pravý účel velkomoravských gombíků;13:40 kryobanka zemědělských plodin;17:50 kyberbezpečnost.

Před týdnem 03:14

Mikrovlnka jako laboratoř: Proč je při ohřívání jídla dobré znát i jeho elektromagnetické parametry?

Párek se elektromagneticky chová úplně jinak než svíčková. Je to důležité třeba ve chvíli, kdy ve stánku s občerstvením ohřívají větší množství jídla. Cesta k dobře prohřáté porci proto někdy vede přes laboratoře a grafy.

Před týdnem 03:48

Měsíce bez pohybu na lůžku? „Je životně důležité přesvědčit tělo, že cvičí,“ vysvětluje lékař

Lékaři z Kliniky popálenin ve Fakultní nemocnici na Královských Vinohradech v Praze zkoumají, jak co nejvíc zlepšit rekonvalescenci a následně i kvalitu života kriticky nemocných pacientů v intenzivní péči. V rámci léčby totiž tráví často celé týdny v umělém spánku anebo i při vědomí nehybně na lůžku a jejich tělo rychle strádá. Experti se proto snaží zpomalit úbytek jejich svalů i nervů za pomoci iluzorních pohybů nebo virtuální reality.

Před týdnem 21:22

Jak funguje plazmové zplyňování odpadu? A dá se rehabilitovat s pacienty v kritickém stavu?

00:00 témata magazínu;00:33 plazmové zplyňování odpadu;04:37 rozhovor s Tomášem Chráskou, ředitelem Ústavu fyziky plazmatu AV ČR;08:40 návrat amerických astronautů z Mezinárodní vesmírné stanice;10:30 předcházení slabosti svalů a nervů u kriticky nemocných pacientů;14:18 rozhovor s Ivanou Štětkářovou, přednostkou neurologické kliniky;18:07 ohřívání většího množství jídla.

Před 2 týdny 01:54

„Chybí anestezie i nitrožilní výživa.“ Český lékárník v Jižním Súdánu denně bojuje o základní léky

Na konci ledna odjel lékárník Stanislav Havlíček na svou osmou misi s Lékaři bez hranic. Vrátil se do Jižního Súdánu v severovýchodní Africe, kde byl v roce 2016 na své vůbec první misi. Na starosti má zásobování lékárny v nemocnici, která pečuje až o 900 pacientů týdně. Aktuálně v ní přibývá těch, kteří potřebují chirurgický zákrok.

Před 2 týdny 03:58

V Brně vzniká nový typ stroje na výrobu vodíku. Bude mít nižší energetické ztráty a delší životnost

Ve vodíku, nejlehčím prvku periodické soustavy, je možné měsíce přechovávat přebytky energie z větrných nebo solárních elektráren. Současná zařízení ale podle expertů vodík vyrábějí s velkými ztrátami a rychle se opotřebovávají. Vodík vyrobený moravskými inženýry ze start-upu NANO Advanced by proto měl vydržet déle a přitom být účinnější.

Před 2 týdny 21:47

Magazín Experiment: Jak se trénuje na dronovou ligu mistrů? A v čem je lepší vodík z Brna?

00:00 témata magazínu;00:44 Liga mistrů autonomních dronů;04:41 jak autonomní drony zrychlit?;08:35 mise Lékařů bez hranic v Jižním Súdánu;10:29 výběr studentů pro misi do vesmíru;14:21 brněnský start-up vyrábí vodík;18:19 odborník na technologie výroby vodíku

Před 3 týdny 01:50

Z depozitáře až do obýváku. Díky digitalizaci si můžete prohlédnout muzejní sbírky z pohodlí domova

Ministerstvo kultury podpořilo digitalizaci zhruba stovky historických sbírek a díky zvláštní dotaci tak už třetím rokem vznikají jedinečné on-line muzejní kolekce dostupné například na portálu eSbírky. Prostorové 3D modely navíc umožňují prohlédnout si detailně i historické předměty, které se běžně nevystavují.

Před 3 týdny 03:47

Nádor vaječníků často neodhalí ani preventivní prohlídka, varují gynekologové. V čem je zákeřný?

Rakovinou vaječníku onemocní v Česku každý rok podle onkogynekologů asi 900 žen. Jde o nádor, který o sobě nedává jakkoli vědět, a lékaři ho tak v drtivé většině případů odhalí až v pokročilém stadiu. Rozpoznat se nedá ani v případě, že žena chodí na pravidelné preventivní prohlídky.