Jihočeská vlastivěda
Včera

Poslechněte si podcast: V Dunajicích je nouze, zabili tam Francouze. Text zlidovělé písničky popisuje skutečnou událost

Nešťastná událost, o které se zpívá ve zlidovělé písni začínající slovy „V Dunajicích je nouze, zabili tam Francouze“, se odehrála v průběhu napoleonských válek na Jindřichohradecku. V lednu 1806 se do Dunajovic ze směru od Lomnice nad Lužnicí doslova doplazil zubožený francouzský voják. Naříkal a prosil, aby ho dopravili do Lišova, kam odtáhl jeho regiment.

01:45

Jihočeská vlastivěda

Vydává: Český rozhlas

Historické zajímavosti a perličky z různých míst Jihočeského kraje.

Web

Dnes 01:51

Rozhledna na vrchu Semenec v Týně nad Vltavou patří k nejnižším v zemi, přesto nabízí krásný výhled

Když stoupáte na klasickou rozhlednu, zpravidla počítáte schody třeba do stovky. V Týně nad Vltavou na Českobudějovicku na tom nezáleží. Na vrchu Semenec stojí rozhledna, která je čtvrtou nejnižší v České republice.

Před dvěma dny 02:04

V podzemí pod křídlem zámku v Českém Krumlově se skrývá původní hradní hláska, příkop i ulice

Pokud bychom měli stroj času a dostali se do středověkého Českého Krumlova, asi bychom město vůbec nepoznali. Na místě dnešního zámku by stál mohutný gotický hrad, ze západu by ho kryl hradní příkop s hláskou a vstup by byl možný po padacím mostě.

Před třemi dny 01:37

Z chýnovského pivovaru zbyl jen mohutný sloup, který podpíral klenbu ve varně. Uvidíte ho v parčíku

Pivovary se dříve nacházely prakticky ve všech městech a městečkách, ale i v menších obcích při šlechtických sídlech. Zajímavou historií se v tomto směru může pochlubit například Chýnov na Táborsku.

Před šesti dny 01:49

Misionář pověřený rekatolizací podezřelých osob neváhal prohledat dům a ženu dohnal k slzám

Malá obec Předčice (původně Přečice) leží v těsném sousedství Týna nad Vltavou na Českobudějovicku a je dnes spravována jako místní část. V 17. století v době rekatolizace zde žila nábožensky pevná žena jménem Zuzana Pavlovková.

Před týdnem 01:43

Součástí vojenských střelnic býval půlmon – mohutný násep, který pohlcoval vystřelené kule

Asi málokdo bude vědět, co znamená slovo půlmon. Česky je to lapač kulí. Což stále zní trochu záhadně. Prozradíme, že šlo o součást vojenské střelnice – mohutný násep, který byl v pozadí za terči a měl neškodně lapat vystřelené projektily nebo dělové koule.

Před týdnem 01:44

Ve Křtěticích na Strakonicku rozdávali nadílku tři Mikulášové. I jejich oblečení bylo netypické

Součástí mikulášského průvodu bývají tradičně Mikuláš, čert a anděl, popřípadě čerti a andělé. V Křtěticích na Strakonicku byste však ještě v druhé polovině 19. století hledali anděla marně. Ve vsi totiž chodili rozdávat nadílku tři Mikulášové a jeden čert.

Před týdnem 01:55

Kanál, který měl propojit Vltavu a Dunaj, byl snem už od středověku. Z projektu ale nakonec sešlo

O propojení Vltavy s Dunajem se diskutovalo už od středověku. V závěru 19. století se objevil velkolepý projekt, který počítal s propojením obou řek mezi Českými Budějovicemi a Vídní.

Před týdnem 01:45

Průkopníci četnické kynologie založili základy výcviku služebních psů na jihu Čech

Využití psů bezpečnostními složkami státu se datuje k přelomu 19. a 20. století. V krátkém sledu za sebou našli uplatnění nejprve u armády a později u policie a četnictva.

Před týdnem 01:54

Opevnění císařského vojska na hrázi rybníka Dvořiště prý zničily koule odražené od hladiny

Devátého listopadu 1618 se u rybníka Dvořiště u Lomnice nad Lužnicí na Jindřichohradecku odehrála první větší bitva třicetileté války na jihu Čech. Všechno začalo střety mezi vojsky Českých stavů a vojsky císaře po stavovském povstání.