- Podcasty
- Jihočeská vlastivěda

Poslechněte si podcast: Anglický žokej Buckingham, trojnásobný vítěz Velké pardubické, zemřel při nehodě na jihu Čech
Nahlédneme-li do listiny vítězů proslulé Velké pardubické, zjistíme, že v letech 1899, 1900 a 1904 tyto dostihy vyhrál Thomas Buckenham. Uváděné příjmení je však poněkud zkomolené, protože tento anglický žokej se ve skutečnosti jmenoval Buckingham.
Jihočeská vlastivěda
Historické zajímavosti a perličky z různých míst Jihočeského kraje.
Ve Frymburku zakázali kouření na veřejnosti už v roce 1841. Kdo byl dopaden s dýmkou, přišel o ni
První známý zákaz kouření na veřejných místech na světě byl vydán papežem Urbanem VII. v roce 1590. Tehdy hrozilo vyloučení z církve každému, kdo „užije tabáku v krytém přístřešku nebo uvnitř kostela“.
V Malešicích na Českobudějovicku vyrostl za války lihovar. Založili ho obyvatelé okolních obcí
Při cestě z Malešic do Chvalešovic na Českobudějovicku stojí komplex bývalých továrních budov. Na jedné z nich můžeme na štítu spatřit letopočet 1916. Ano, uprostřed první světové války se zde pilně pracovalo, neboť v tomto roce si místní družstvo dostavělo vlastní lihovar.
Jak rostl význam zámku Hluboká, přenesl se jeho název i na městečko a osady pod ním
Samotný název Hluboká nesl původně jen hrad, později přebudovaný na zámek. Ten se roku 1840 začal díky knížeti Janu Adolfu II. ze Schwarzenbergu měnit v honosné rodové sídlo. Kámen k přestavbě se těžil zpod Holého vrchu ve Staré oboře a do práce se hned zpočátku vrhlo na 300 řemeslníků. Odstartovali tím zlatou éru Hluboké.
Nejstarší česky psanou královskou listinou je smlouva, kterou roku 1394 podepsal Václav IV. v Písku
Počátky královského hradu v Písku spadají do první poloviny 13. století. Mezi rezidencemi českých králů měl ve středověku obrovský význam. Svědčí o tom mimo jiné pravidelné návštěvy našich nejpřednějších panovníků.
Petr Vok prodal Rudolfu II. Český Krumlov i okolní vesnice, ale archiv si nechal odvézt do Třeboně
Ve víru historických událostí měl Petr Vok z Rožmberka podle smlouvy ze září 1600 prodat a postoupit své sídelní panství českokrumlovské císaři a králi Rudolfu II. K předání došlo o rok později.
Na jihu Čech stálo asi deset větrných mlýnů. Zůstala jen zřícenina na kopci Větrák u Mladé Vožice
V jižních Čechách teče dost potoků a říček, takže se tu stavěly vodní mlýny, jichž v minulosti existovaly stovky. Přesto zde vzniklo i několik mlýnů na pohon větrem, konkrétně asi deset.
Zrušení roboty připomíná památník u Vrcovic na Písecku. Postavili ho na louce, ale dnes už je v lese
Zrušení poddanství a roboty v roce 1848 znamenalo definitivní zánik středověkého feudálního systému. Rozsáhlé správní reformy, které následovaly, se dotkly také samosprávy jednotlivých vesnic, z nichž se staly obce s volenými obecními představenými.
Karel IV., otec vlasti. Jako první použil lichotivé označení učenec z jihu Čech, a to na pohřbu
Císař a král Karel IV. je po několik generací nazýván otcem vlasti. Těch generací už bylo vskutku hodně, protože poprvé se tohoto lichotivého označení dostalo Karlovi na jeho vlastním pohřbu v roce 1378. Použil ho Vojtěch Raňkův z Ježova ve své smuteční řeči nad rakví zemřelého.
Z Kohna se stal Kende. I tak ale židovská rodina přišla o firmy a většina členů zahynula v táborech
Filip, Josef a Vilém Kohnovi byli židovští obchodníci působící na Pražské třídě, později v Prokišově ulici v Českých Budějovicích. V roce 1911 založili Jihočeskou továrnu na čištění peří, jejíž dvě pobočky pak do roku 1937 provozovali také ve Vídni a v Berlíně.