- Podcasty
- Hudba podle kalendáře

Poslechněte si podcast: Další Hudba podle kalendáře připomene českého obrozeneckého hudebního skladatele Václava Jana Tomáška
Žijící legendou české hudby byl skladatel Václav Jan Tomášek. Založil hudební ústav a jeho dům byl místem setkávání významných osobností. Jeho životním heslem bylo: „Jen pravda je diadémem umění“. Je vytesáno i na jeho pomníku s Davidovou lyrou na hřbitově v pražských Košířích.
Hudba podle kalendáře
Události české a světové hudební historie. Významná hudební výročí toho kterého týdne na Classic Praha vybírá, připomíná a hudbou ilustruje Martina Klausová.
Další Hudba podle kalendáře připomene francouzského hudebního skladatele, dirigenta a klavíristu Pierra Bouleze
Velkou láskou dirigenta a skladatele Pierra Bouleze byl Leoš Janáček. 26. března si připomínáme nedožité sté narozeniny francouzského hudebního skladatele, dirigenta a klavíristy Pierra Bouleze. Za celoživotní dílo i skvělou interpretaci a propagaci skladeb Leoše Janáčka obdržel v roce 2009 čestný doktorát brněnské JAMU. Janáčkovi se ostatně věnoval po celý svůj život.
Další Hudba podle kalendáře připomene českého hudebního skladatele Vojtěcha Jírovce
Významnou roli ve vídeňském hudebním prostředí prvních desetiletí 19. století sehrál ve své době mimořádně úspěšný skladatel a dirigent Vojtěch Matyáš Jírovec. Zemřel před 175 lety, 19. března 1850. Za života se Vojtěch Jírovec přátelil s Mozartem, po smrti leží v sousedství Beethovena a Schuberta.
Už 150 let zní z koncertních pódií Smetanův Vyšehrad
- března 1875, tedy před rovnými 150 lety, byla poprvé uvedena úvodní část slavného cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast. Jak vznikaly jednotlivé části cyklu a co bylo skladateli inspirací?
Další Hudba podle kalendáře připomene francouzského hudebního skladatele Maurice Ravela
Ve středověké a další historické, ale i lidové a orientální hudbě nacházel inspiraci francouzský skladatel Maurice Ravel. K jeho nejslavnějším dílům patří nejen Bolero, ale i třeba i dva pozoruhodné klavírní koncerty. Narodil se před rovnými 150 lety, 7. března 1875.
Další Hudba podle kalendáře připomene českého hudebního skladatele, pedagoga a hudebního teoretika Antonína Rejchu
Především hudbou proslul student filozofie, metafyziky, řecké literatury a matematiky Antonín Rejcha. Už během svého života zanechal tento český hudební skladatel, pedagog a hudební teoretik výraznou stopu v evropském hudebním. 26. února je tomu právě 255 let, kdy se narodil na Starém městě pražském.
Další hudba podle kalendáře připomene českého harfeníka a skladatele Jana Křtitele Krumpholtze
Harfa je jedním z nejstarších hudebních nástrojů. Princip harfy objevili lidé nejspíše už při prostém drnkání na tětivu luku. Do rozvoje stavby harfy zásadním způsobem zasáhl Jan Křtitel Krumpholtz, harfeník a skladatel druhé poloviny 18. století. Zemřel ve věku pouhých 42 let, 19. února 1790.
Další Hudba podle kalendáře připomene amerického jazzového pianistu, hudebního skladatele a zpěváka Nat King Colea
Hřejivé balady i lehký swing. Syn pastora začínal hrou na varhany v kostele, později se mu klaněl celý jazzový svět. Jedním z prvních Afroameričanů, kteří dosáhli celosvětové popularity, byl americký jazzový pianista, hudební skladatel a zpěvák s jemným barytonovým hlasem, Nat King Cole. Zemřel před 65 lety, 15. února 1965.
Další Hudba podle kalendáře připomene francouzského skladatele Jacquese Iberta
Klasické tradice i moderní prvky, šarm a vtip. Tak lze charakterizovat hudbu Jacquese Iberta. Jeho tvorba zahrnuje různé žánry, včetně orchestrálních děl, oper, baletů a filmové hudby. Do své hudby často vkládal humor a vtip.
Další Hudba podle kalendáře připomene pěvkyni Emu Destinnovou
Kuriózní koníčky: ezoteriku, spiritismus a okultismus měla sopranistka Ema Destinnová, operní diva, která zpívala i po boku Enrica Carusa. Zemřela před 95 lety, koncem ledna roku 1930.