- Podcasty
- Dopolední host

Poslechněte si podcast: Rodič 21. století to nemá lehké. Musí se při výchově vyrovnat s vlivem moderních technologií i mýty
Připravit děti na život v dnešním světě plném nejmodernějších technologií je pro rodiče velmi složitý úkol. Vlastně se dá říci, že čím dál složitější. Své poznatky v tomto ohledu nashromáždila vysokoškolská pedagožka a marketingová specialistka Martina Švecová, která napsala knihu s názvem Rodič 21. století – příručka pro rodiče o dětech a médiích.
Dopolední host
Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.
Vadí kouř nebo třeba štěkání psa. Bezmála 11 procent soudních řízení v Česku tvoří sousedské spory
Sousedské spory můžou někdy vygradovat až do zdánlivě nepředstavitelných rozměrů. V České republice aktuálně tvoří přes desetinu všech soudních řízení. Podle právníka Dominika Hody z pražské advokátní a insolvenční kanceláře Langmeier je v takových případech soud až tou nejzazší možností. Zároveň bychom neměli zapomínat, že vlastnictví nemovitosti přináší nejenom práva, ale i povinnosti.
Když vztah rodičů nevyjde, je zásadní říct dětem pravdu, zdůrazňuje metodička Silvie Novotná
Přestože rozvodovost v Česku od roku 2019 znatelně klesá, odborníci to za dobrou zprávu nepovažují. Rozpad rodiny zažívá bezmála 40 procent párů. Zvládnout ho tak, aby jeho dopad na děti byl co nejmenší, pomáhá speciální program organizace Aperio a Ligy otevřených mužů. Ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice ho představila metodička Silvie Novotná.
Národopisné sdružení při Jihočeském muzeu už 100 let připomíná venkovské tradice a zvyky
Vznik Československé republiky v roce 1918 přinesl nejen nezávislost, ale třeba také touhu připomínat lidové zvyky a tradice. Zásadní osobností pro tuto oblast v Českých Budějovicích byla Marie Špengrová, která o sedm let později stála u zrodu místního národopisného sdružení. Jeho historii a význam nyní připomíná výstava v Jihočeském muzeu.
U slevy zpozorněte. Někteří obchodníci stále uvádí matoucí údaje, varuje ředitelka inspektorátu
Zdánlivě skvělá cenová nabídka může být nakonec pouze obyčejný podfuk. Česká obchodní inspekce se stále setkává s případy, kdy obchodníci uvádí matoucí údaje ohledně cen a slev na dané produkty. Spotřebitel se pak mnohdy jen těžko orientuje. K odhalení nekalých praktik prodejců přitom stačí jen pár klíčových znalostí.
Vlasta Burian nebyl za protektorátu ani hrdina, ani kolaborant, míní spisovatel a historik
Jak vysoko může stoupat hvězda brilantního komika, tak hluboko může zase padnout. To se píše v upoutávce na nový román spisovatele Dalibora Váchy Vlasta, který pojednává o králi českých komiků Vlastovi Burianovi a který v současnosti zaplavil výlohy a pulty knihkupectví po celé republice.
O češtinu strach nemám, je v dobrém stavu, ujišťuje lingvista Ondřej Bláha
Skibidi, crush, red flag. Výrazy, které používá dnešní mládež, jsou pro mnohé dospělé jen těžko srozumitelné. Významy různých neologismů veřejnosti často rád vysvětluje lingvista Ondřej Bláha z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který vývoj českého jazyka podrobně sleduje.
První úmrtí na covid v kraji, to byl silný zážitek, vzpomíná šéfka jihočeských hygieniků
Před pěti lety se v Česku začalo hromadně šířit onemocnění covid-19. Jihočeští hygienici potvrdili první nákazu v kraji 12. března 2020, ve stejný den také tehdejší vláda vyhlásila nouzový stav. Po následující takřka dva roky byli zaměstnanci krajské hygienické stanice v téměř nepřetržitém pracovním nasazení.
Privatizace se nepovedla a omylů bylo v 90. letech mnoho, tvrdí ekonom a psycholog Jan Urban
Ve světě ekonomie se realita často skrývá pod vrstvami mýtů a iluzí. Vyznat se ve složitých ekonomických souvislostech a vztazích současného světa není jednoduché. Otázkou, jak se v tomto odvětví lépe orientovat, se dlouhodobě zabývá ekonom a psycholog Jan Urban. V rozhovoru pro Český rozhlas České Budějovice například odhalil největší omyly, kterých se český stát dopustil po sametové revoluci.
Krajinu dnes bereme jen jako kulisu, přestali jsme jí rozumět, upozorňuje krajinářská architektka
V krajině zanechává stopy každá společnost, která ji obývá. Přeměňuje ji k obrazu svému. Při bedlivém pozorování krajiny tak můžeme dobře vidět různé stopy minulosti. Otázkou však je, zda se umíme dívat. Podle spoluzakladatelky ateliéru krajinářské architektury Magdaleny Smetanové se v nás postupně vytrácí schopnost krajině rozumět.
Je čas na daňové přiznání. Kdo ho podá elektronicky, má měsíc navíc
Březen je měsícem daňového přiznání. Lhůta pro jeho podání je do aprílu, tedy 1. dubna. Pokud ho ale chcete vyřídit online, nebo skrze poradce či advokáta, máte více času. Za loňský rok daňová zátěž vzrostla rodinám s dětmi. Nad rámec základní slevy na poplatníka nemají nově žádné další daňové zvýhodnění ani studenti.