Český rozhlas - Věda
Včera

Poslechněte si podcast: Věda Plus: V Česku běží čtvrt roku screening výdutě aorty břišní

Jednoduché ultrazvukové vyšetření je určeno mužům mezi 65 a 67 lety. Jaký je zájem? - Jak se dají paneláková sídliště, ve kterých v Česku žije třetina obyvatel, modernizovat, rozvíjet a adaptovat na 21. století? - Jak se šířilo zemědělství v Egyptě a Súdánu? Čeští vědci zkoumali například zuby staré 8 000 let.

26:22

Český rozhlas - Věda

Vydává: Český rozhlas

Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.

Web

Dnes 46:32

Quest: Návrat ke kořenům? Doom: The Dark Ages zpomaluje tempo, ale řemdih přitvrzuje

Legendární série stříleček Doom se v roce 2016 vrátila na scénu ve velkém stylu a Doom Eternal jeho formuli ještě zrychlil, zpestřil ji prvky s nádechem akrobacie a donutil Doom Slayery být neustále v pohybu. Nadcházející Doom: The Dark Ages se však vydává trochu jinou cestou –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a do minulosti.

Dnes 26:16

Věda Plus: Lidí s poruchami příjmu potravy v Česku rapidně přibývá - za posledních 15 let více než dvojnásobně

Jak dětem a mladistvým pomáhá nový chatbot? - Češi publikovali knižně i jako open-source geologické mapy Etiopie a už teď je země využívá - k čemu a jak vznikal celý projekt, v čem je unikátní? - Čeští vědci vytvořili systém sledující zdraví stromů. Díky stovkám senzorů lesy připraví na možné problémy. Jak to celé funguje?

Dnes 24:06

Online Plus: Špičkový vědec Mikolov opouští ČVUT, nezískal granty na tým

Jeden z nejznámějších českých vědců zabývajících se umělou inteligencí Tomáš Mikolov oznámil odchod z Českého vysokého učení technického (ČVUT). „Je velice pozoruhodné, když se takový člověk vrátí z USA, kde dělal výzkum, domů do Česka a chce své schopnosti dát ve prospěch zdejšího akademického výzkumu. Je opravdu škoda, že se to nepovedlo,“ hodnotí v pořadu Online Plus vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.

Včera 04:02

Magazín Experiment: I s minimem zabezpečení se dají kyberútoky odrazit, tvrdí expert. Vícefaktorové ověření je základ

Kyberbezpečnost je něco podobného jako dopravní předpisy na silnicích. Nezabrání sice každé nehodě, ale ve většině nebezpečných situací pomohou, říká Miguel de Bruyker, generální ředitel belgického Centra pro kyberbezpečnost.

Před dvěma dny 25:53

Věda Plus: Jak chce projekt Buď fit bojovat proti nadváze dětí?

Jak můžou přírodní katastrofy někdy paradoxně nastartovat turistický ruch? - Jaký orgán kromě plic a žáber umožňuje rybě dýchat? Moderuje Lukáš Matoška.

Před dvěma dny 03:07

Síťovka: Vydří mládě Cipísek přežilo jen díky záchranné stanici

Stanice Pavlov sdílí na svých sociálních sítích příběhy zvířat, o která se tu ošetřovatelé starají. Najdete tu i příběh malého vydřího mláděte Cipíska.

Před třemi dny 24:34

Věda Plus: Jak by mohli lékaři zpomalit růst nádoru na mozku?

Jak dnešní architekty inspiruje Jan Kotěra? - Jak se převáží vzorky dárců kostní dřeně? Moderuje Lukáš Matoška.

Před třemi dny 03:34

Magazín Experiment: Příliš křehké na knoflík? Brněnští archeologové zjišťují, jak se na Velké Moravě nosily gombíky

Nad velkomoravskými šperky z 9. století, takzvanými gombíky, si historikové dodnes lámou hlavu. Bylo jimi možné spínat šaty a sloužily jako knoflíky, anebo to byly jen velmi křehké ozdoby? Brněnští archeologové se rozhodli vyrobit jejich kopie a otestovat, co s nimi udělá každodenní používání.

Před čtyřmi dny 25:48

Věda Plus: Antihmota se nechová úplně jako opak známé hmoty

Zjistili to vědci z CERNu a po desítkách let bádání přišli s dalším upřesněním. - Jak často Češi nakupují a co je ovlivňuje při výběru potravin? Na to se zaměřil nový výzkum Sociologického ústavu, k jakým závěrům dospěl? - Propast Calypso ve Středozemním moři, která dosahuje hloubky více než pěti kilometrů, je plná odpadků. Jaké jsou důsledky a možené kroky k nápravě?