Český rozhlas - Věda
Včera

Poslechněte si podcast: Síťovka: Moo Deng trend. Roztomilý hrošík pobláznil miliony lidí

Hroší slečna Moo Deng z Thajska je velká celebrita. Její fotky a videa viděly na internetu miliony lidí po celé světě. A vypadá to, že se rozmáhá nový Moo Deng trend.

03:12

Český rozhlas - Věda

Vydává: Český rozhlas

Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.

Web

Dnes 03:40

Magazín Experiment: Kvůli závislosti na technologiích zakrňujeme. AI nám může pomoci být více lidmi, tvrdí vědkyně

Sociální sítě a technologie vydělávají tím víc, čím víc času jim věnujeme. Můžeme je ale použít i naopak: aby nám pomohly trávit čas smysluplně. Změnit zažité algoritmy se snaží americká výzkumnice Sophie Hamiltonová ze Stanfordovy univerzity, která zároveň pracuje pro hudební a podcastovou službu Spotify.

Včera 26:19

Věda Plus: Chronická obstrukční nemoc v populaci stále přibývá

Až 400 tisíc Čechů neví, že ji má. Co nemoc způsobuje a jak se před ní můžeme chránit?- Jak zvýšit odolnost českých lesů? Parlament projednává lesní zákon - jak se na diskusi dívá expert na výzkum globální změny? - Jižní pól Měsíce zmapuje český mikrosatelit. Evropská kosmická agentura zařadila projekt LUMI mezi své malé průzkumné mise.

Před dvěma dny 25:48

Věda Plus: Jednodušší magnetická rezonance pro lidi s nemocnými ledvinami a méně pokusných zvířat při vývoji léků

To všechno dokáže nová látka, kterou vymysleli čeští vědci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Stačila jim k tomu molekulová klec. Jak vypadá? - Prestižní Cenu Rudolfa Lukeše pro rok 2024 získává vědec Martin Marek za výzkum mořské bioluminiscence, která může být inspirací pro ekologicky šetrné zdroje světla. - Také psi darují krev. Jejich registr Červená tlapka funguje v Česku pět let a stále se rozrůstá. Jak se psům krev odebírá?

Před dvěma dny 03:55

Magazín Experiment: Psi mají 8 krevních skupin, pro první transfuzi ale shodu nepotřebují. Jak se hledá psí dárce krve?

Nejen lidé, ale i psi můžou darovat krev. Nejčastěji je podle veterinářů potřeba po úrazech, srážce s automobilem, při náhlé operaci nebo poruchách krvetvorby. Ideálními dárci jsou zdraví psi, kteří váží alespoň 20 kilogramů a je jim od dvou do osmi let. Registr dobrovolných psích dárců krve Červená tlapka funguje v Česku pět let. Aktuálně je v něm zapsáno takřka 1200 psů.

Před třemi dny 26:19

Věda Plus: Jak chránit své děti na internetu?

Jaká rizika hrozí dětem na internetu a jak se jim bránit: Workshop o ochraně dětí na internetu s Martinem Kožíškem (CZ.NIC) a ukázkou edukativní online hry NetKnights (Nadace O2). Během celého týdne proběhne řada školení, přednášek, webinářů a diskuzí pro širokou i odbornou veřejnost, které budou zdarma.

Před třemi dny 03:47

Antivirus: Program, který vám ukradne hesla i peníze. Pozor na přílohy a kradený software, upozorňuje Antivirus

Útoky na banky, mobilní operátory nebo ukradené peníze z platebních karet mohou mít v této době společného jmenovatele, tzv. infostealery. Co se za tímto slovem skrývá? A jak se na internetu pohybovat co nejbezpečnějí?

Před třemi dny 41:43

Planetárium: Chobotnice - příběhy osmi ramen a středověké rukopisné herbáře v databázi Herbaria manuscripta

Zajímavosti ze života i anatomie chobotnic (4:29) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Původ meteoritů (23:18) – Herbaria manuscripta, 1. část: Středověké herbáře (28:45)

Před čtyřmi dny 07:01

Jihočeské nebe: Hvězdárna vyrostla na soutoku v Budějovicích ve 30. letech 20. století. Na stavbu přispívali místní

Hvězdárna na soutoku Vltavy a Malše, dnes už i s planetáriem, patří neodmyslitelně k Českým Budějovicím už od roku 1937. Ve prospěch veřejnosti byla slavnostně otevřena 14. listopadu 1937. Podle současné ředitelky Jany Tiché tomu ovšem předcházela spousta práce a úsilí členů Jihočeské astronomické společnosti.

Před čtyřmi dny 50:15

Leonardo Plus: Příběh Růženy Vackové: Věznily ji dva režimy, milost odmítla

Česko si připomíná 35 let od znovunabytí svobody. Křehkost demokracie ilustruje i příběh profesorky, intelektuálky a disidentky Růženy Vackové, ženy generace a formátu Milady Horákové. „Donedávna to bylo naprosto neznámé jméno, přestože to je jedna z vědeckých průkopnic mezi ženami,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus historička Adéla Gjuričová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky.