Český rozhlas - Věda
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Leonardo Plus: Vyživovali jsme jen rostliny. Půdní organismy hladoví, říká biolog Miko

V uplynulých desetiletích jsme zapomněli na to, že v půdě žijí kromě zemědělských plodin i jiné živé organismy. Pokud se jim nedaří, vede to k rozpadu půdní struktury. Nyní proto máme narušené a poničené zemědělské plochy, které mnohem obtížněji zvládaji sucha či záplavy. Jak to můžeme změnit? V pořadu Leonardo Plus odpovídá Ladislav Miko, půdní biolog a odborník na životní prostředí.

49:34

Český rozhlas - Věda

Vydává: Český rozhlas

Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.

Web

Včera 25:41

Laboratoř: Ptákům se zdají sny. Vědce překvapilo, jak jsme si v tom podobní

Když ptáci usnou, jejich mozek vysílá elektrické signály podobné jako v bdělé fázi. Unikátní studie Univerzity v Buenos Aires ze Střední a Jižní Ameriky to dokládá na přepisu aktivity ptačích svalů do zvukového záznamu.

Včera 20:27

Magazín Experiment: Magazín Experiment: Jak vypadá Santiniho dílo v rozšířené realitě? A jak účinkuje hnojivo z peří?

00:00 témata magazínu00:30 Santiniho kaple ve virtuální realitě04:30 hnojivo z peří07:50 hvězdárna Ondřejov08:50 výzkum lékových hladin12:30 užívání psychofarmak v těhotenství16:20 indický chemik Pradeep T

Včera 52:37

Meteor: Meteor o kosmickém praku, sebe-kopírující vakcíně a letu čmeláka

Poslechněte si:01:03 Jak funguje kosmický prak?16:22 Založení Akademie věd22:42 Budeme mít sebe-kopírující vakcíny?32:50 Popírá let čmeláka přírodní zákony?42:55 Čáp Venda získá úplnou rodinuHovoří zoolog Jaroslav Forejt nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy biologa Jaroslava Petra Desatero pohybů čte Lucie Juřičková.

Před dvěma dny 56:25

Quest: Oblíbené i opomíjené: Rekapitulace her od studia Arkane, které napůl zavírá krám

Společnost Microsoft v uplynulém týdnu zavřela hned čtyři studia v rámci své herní divize: Alpha Dog Games, Roundhouse, Arkane Austin a Tango Gameworks. Zatímco po tvůrcích mobilního Mighty Doom bude truchlit asi jen málokdo, Lukáš, Šárka a Jarda se rozhodli věnovat hlasitou vzpomínku hrám od studia Arkane a rovnou je i seřadit do žebříčku.

Před dvěma dny 25:39

Věda Plus: Přesně před 25 lety spatřil světlo světa první mobilní telefon se zabudovaným fotoaparátem

Dneska už je běžnou součástí. Kam spěje vývoj mobilů s fotoaparáty? A jakou roli hraje umělá inteligence? - Je doprava bezpečná pro všechny stejně? Nová případová studie ukazuje, kde by bylo potřeba zohlednit rozdílnost pohlaví. - Čím je pozoruhodný středověký zpěvník královny Elišky Rejčky? Moderuje Renata Kropáčková.

Před dvěma dny 23:59

Online Plus: Sluneční bouře odstavila chytré traktory. Připomněla naši závislost na technologiích, míní Koubský

Sluneční bouře z minulého týdne, díky které jsme mohli i u nás vidět polární záři, způsobila problémy některým farmářům. Vyřadila totiž GPS signál, pomocí kterého se řídí navigační systémy chytrých traktorů. Ty zůstaly stát na poli.

Před třemi dny 25:43

Věda Plus: V pražskému IKEMu dokážou zbavit pacineta opakovaného omdlévání

Jak přesně lékaři odpojí srdce od nadměrné aktivity bloudivého nervu? - Co by viděl člověk padající do obří černé díry? NASA zveřejnila simulaci, kterou superpočítač vytvořil pět dní, přitom běžnému notebooku by zpracování takového množství dat trvalo deset let. - Zimu v Česku nepřežilo 12 procent včelstev, což je menší číslo než loni. Co dalšího vyplynulo z průzkumu Univerzity Palackého v Olomouci mezi rekordními skoro třemi tisíci včelaři? Moderuje Renata Kropáčková.

Před čtyřmi dny 04:06

Síťovka: Youtuber Attack: fanoušci našli mou adresu a zvoní na mě

Možná i ty patříš mezi sledující známého českého youtubera Attacka. Třeba se teď o něm ale dozvíš věci, které o sobě on sám ve svých videích nikdy neprozradil.

Před čtyřmi dny 26:25

Věda Plus: Konference institutu SYRI: Vzdělávání a vědění jako mosty k odolné společnosti

Před čtyřmi dny 04:01

Magazín Experiment: Jak si doma vyrobit oblak? Stačí k tomu šest běžně dostupných věcí a trochu fyzikálních znalostí

Plují nám nad hlavami oblaky, nebo mraky? To záleží na tom, kdo se na oblohu dívá. Zatímco laik většinou vidí „mrak“, meteorolog zásadně použije výraz oblak. Proč? Vysvětlení najdete v českém online meteorologickém slovníku, který zahrnuje několik tisíc odborných výrazů. Na jeho vzniku se podíleli mimo jiné i akademici z Ústavu fyziky atmosféry. Jeden z nich také vědecké reportérce Evě Kézrové názorně předvedl, že vyrobit si doma oblak, není nic těžkého.