• Podcasty
  • Český rozhlas - Umění a kultura
Český rozhlas - Umění a kultura
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Mozaika: Mefisto Robert Mikluš: Hendrik Höfgen není jen záludný kariérista, hledám v něm i lidské stránky

Faustovský motiv podpisu smlouvy s ďáblem podmiňuje Klaus Mann ve svém románu Mefisto chorobnou ctižádostí. Hlavní hrdina, herec Hendrik Höfgen se kvůli ní zaprodá nacistické ideologii Třetí říše. Mannovo dílo se dočkalo nové dramatizace, kterou na prkna Státní opery v Praze uvedl režisér Marián Amsler. A interpret Mefista – Robert Mikluš, byl s námi ve studiu spolu s herečkou Pavlínou Štorkovou, která v inscenaci představuje jeho ženu Barbaru.

14:08

Český rozhlas - Umění a kultura

Vydává: Český rozhlas

Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.

Web

Včera 23:56

Knížky Plus: Jaké to je vystoupit ze společenství Svědků Jehovových?

O tom pojednává román Jehovista, který pod společným pseudonymem Martin Sodoma napsali právě dva takoví "odpadlíci" a rozhovor s nimi nabídnou Knížky Plus. V recenzní části mimo jiné přiblížíme první díl švédské trilogie Můj bratr, ve kterém vás autorka Karin Smirnoff zavede do drsného prostředí na severu Švédska. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Včera 25:58

Kultura Plus: V pražském Obecním domě začala dlouho očekávaná výstava legendárního amerického filmaře Tima Burtona

Týdeník Kultura Plus se na ní byl podívat a zeptal se návštěvníků, jak se jim líbí. A uslyšíte také reportáž o japonském divadle, které hrají brněnští herci z Malého divadla Kjógenu. Připravila Michaela Vetešková.

Před dvěma dny 41:43

Čelisti: Nenávidět víc než milovat. Jeden Sobík je lepší než deset terapeutů

Co se to zase děje? Ještě nestačilo doznít nadšené opěvování černobílého vražedného řádění pana Ripleyho a Netflix vytahuje další nekompromisní seriálovou řachu, ze které se autoterapeutické duo Aleš a Vít jen těžko oklepává. Jestli nutně potřebujete pustit do obýváků nějakého cizince, ať jsou jím Čelisti a Sobík!

Před třemi dny 25:00

Akcent: Karel Kachyňa uměl pracovat s herci, filmy vynikají obrazovým cítěním, říká publicista

Saša Michailidis se ptá filmového teoretika, historika, pedagoga na FAMU Jana Bernarda a publicisty, redaktora Filmového přehledu Martina Šrajera. 1. května uplynulo sto let od narození režiséra a scenáristy Karla Kachyni, v březnu tomu bylo dvacet let od jeho úmrtí. Jak ho formovalo studium na FAMU a 50. léta? Jaká byla jeho spolupráce s Janem Procházkou v letech šedesátých? A jaká byla pozdější Kachyňova tvorba?

Před třemi dny 04:17

Mozaika: Za zánikem Studia loutkového filmu v Brně mohla být i závist z Prahy a Zlína, říká filmový historik

Vydavatelství Akademie múzických umění přichází s objevnou knihou – jmenuje se Neznámé a zapomenuté filmy Václava Zykmunda. Napsal ji filmový historik Jan Bernard, který léta systematicky zkoumá mimo jiné i opomíjené součásti československé kinematografie a méně známé polohy osobností české a československé kultury, především filmu.

Před třemi dny 04:43

Mozaika: Cirk La Putyka slaví výročí založení. Patnáctiletou historii souboru reflektuje v Okamžiku

Zhruba třicet scén, jedenatřicet akrobatů a pět hudebníků na jevišti - takto velkolepým způsobem slaví soubor Cirk La Putyka 15. výročí svého založení. Principál Rosťa Novák mladší oslovil opět režiséra Maksima Komara, aby narozeninový projekt připravil. Pod názvem Okamžik má premiéru 2. května v šapitó Azyl78 na pražském Výstavišti.

Před třemi dny 03:27

Filmové premiéry Pavla Sladkého: Sofistikovaný a drzý film o Priscille se obejde bez Elvisových písní, přesto je plný hudby

Komplikovaný, nevyrovnaný a toxický vztah Elvise Presleyho a Priscilly ukazuje nový film uznávané americké režisérky Sofii Coppoly. Láska a nadšení dvou lidí se postupně rozmělnilo ve skutečném každodenním životě s Elvisem, jehož dominance v hudbě i životě se na jejich vztahu negativně projevovala. „Jedná se o citlivý portrét ženy, která žije v nerovném vztahu,“ shrnuje kritik Pavel Sladký.

Před čtyřmi dny 30:47

Lit: Až budu mít milion prodaných knih, budu spokojená, říká spisovatelka Radka Třeštíková

Patří mezi komerčně nejúspěšnější české spisovatelky a podle svých slov prodala už více než 700 tisíc knih. Debutovala před 10 lety románem Dobře mi tak, zásadním zlomem v její kariéře byly ale Bábovky. „Vím, že mi žádná cena nehrozí,“ přiznává Radka Třeštíková v podcastu Lit.

Před čtyřmi dny 04:32

Mozaika: Umění jako terapie. Group Therapy v této složité době potřebujeme všichni, říká ředitelka GHMP

Na křehkost demokracie a sílu autoritářských režimů, na terorismus a hrůzy války nebo na rozdílné postavení žen v současné Evropě, ukazuje nový výstavní projekt Galerie hlavního města Prahy. Výstava Group Therapy začala v Domě u Kamenného zvonu v Praze a my Vás jí provedeme s ředitelkou galerie a jednou z kurátorek Magdalenou Juříkovou.

Před čtyřmi dny 11:48

Mozaika: Malý, vysoký, tlustý i hubený. Ragby může hrát každý, říkají autoři stejnojmenné knihy

Sdílená radost, nadšení, respekt, týmový duch a disciplína. To jsou základní hodnoty sportu, který stojí na rychlosti, síle, komplexních dovednostech a tvrdých, leč přesto férových soubojích tělo na tělo. Právě svět ragby teď prostřednictvím řady rozhovorů, esejí, uměleckých fotografií a barevných ilustrací přibližuje stejnojmenná kniha nakladatelství Labyrint.