Český rozhlas - Osobnosti
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Portréty: Karel Kachyňa točil od 50. do 90. let. Jak to bylo možné?

Respektovaný český filmový režisér Karel Kachyňa začal natáčet v 50. letech a jeho uměleckým vrcholem byly na konci 60. let filmy Ucho, Kočár do Vídně nebo Noc nevěsty. Jak je možné, že tento signatář dokumentu Dva tisíce slov mohl točit i v 70. a 80. letech? Otázka pro Martinu Sedlákovou a pořad Portréty.

24:01

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Včera 31:50

Blízká setkání: Proslavil jsem se, i když nic neumím, směje se zpívající právník Ivo Jahelka

„Zpracovat soudní příběh není úplně jednoduché. Musí to mít humor a právní kauza je málokdy veselá. Humorný střípek se tam přesto musí vyšťourat,“ vysvětluje tvůrčí postup. Odkud pochází a kde studoval? Zapomněl někdy při vystoupení text? Kde a jak dostal nápad zhudebňovat soudní kauzy? Co plánuje ke svým 70. narozeninám?

Včera 27:54

Host Lucie Výborné: Kongo je nezmapované, lidé tam jezdí jen z blbosti. Jako já, vypráví autor geografického románu

V šestém ročníku soutěže o Cenu Hanzelky a Zikmunda Cestopis roku vybrala porota z 39 titulů pět nominovaných. Byl mezi nimi i geografický román Jiřího Černického Kongo severu. „Je to sonda nejenom do podstaty člověka, ale i přírody. A to mě zajímá daleko víc než cestopis,“ vysvětluje vizuální umělec Černický, který před 30 lety přešel pěšky 15 zemí Afriky.

Včera 46:52

Vizitka: Seznamování je umělecké dílo, klidně by mohlo být v galeriích, říká výtvarnice Kateřina Šedá

Téma hledání partnera se line celou její prací. Nejnověji seznamku plánuje v projektu Elitka100 ve Varnsdorfu mezi někdejšími zaměstnanci punčochárny, kteří se už po letech nepoznávají. Proč ji tolik zajímá spojování lidí hlavně z okraje společnosti a proč jsme mezi sebou tolik rozhádaní? Ptá se Ondřej Cihlář.

Před dvěma dny 31:12

Host Lucie Výborné: Moc si nepamatuji, tak sbírám předměty s příběhy jako mentální kotvy, přiznává Orozovič

Po celém světě sbíral inspiraci pro album Když chlap svléká tmu. Pro jeden klíčový předmět však nemusel chodit daleko, našel jej u sebe v peřinách. „V té písničce říkám: takové malé nenápadné značky. Já si vždy říkám, to nemůže být náhoda, že tam vždy něco takto zůstane,“ líčí Igor Orozovič, hudebník a herec. Jak se brání tendenci předměty hromadit? A bojí se temnoty noci?

Před dvěma dny 31:17

Blízká setkání: Na koncertě Petr Hapka 80 zpívala Lenka Nová na boso. „Mám osobní písně a při nich mi boty překáží“

„Užila jsem si to. Tyhle velké koncerty jsou pro mě svátkem. Zpívat s filharmonií je pro mě výjimečné a mám to ráda. Těšila jsem se na to,“ ohlíží se zpěvačka za projektem k nedožitým narozeninám známého hudebníka a skladatele. Kdy a jak začala její spolupráce s Michalem Horáčkem? Kdo navrhl titul alba Čtyřicítka? Jak se jí zpívají písně po Haně Hegerové? Považuje se za šansoniérku? A je doma i v divadle?

Před dvěma dny 31:58

Na pohovce Jožky Kubáníka: Spisovatelka Michaela Klevisová: V mých knihách je důležité prostředí, ne mrtvoly

Od malička má ráda detektivky bez krve a masakrů. Řídí se tím i ve vlastních knihách, jejichž příběhy staví na prostředí a vztazích. Pozvání na rozhlasovou Pohovku Jožky Kubáníka přijala Michaela Klevisová, nejúspěšnější autorka detektivek u nás.

Před dvěma dny 45:44

Vizitka: Když některé věci nezkusíte, vůbec nezjistíte, co z vás může vyjít, říká herečka Anežka Kubátová

Za roli manželky Pavla Juráčka Dani Horákové získala Cenu divadelní kritiky i Divadelních novin. Herectví je pro ni krásné v tom, že může opustit svoji existenci a být na chvíli někým jiným. Ve Vizitce mluví třeba o tom, proč se snaží při hraní sebe samu nekontrolovat a nenahlížet zvenku nebo proč je důležité ukazovat dětem, že jinakost je normální. Moderuje Karolína Koubová.

Před třemi dny 31:43

Host Lucie Výborné: Selhat je přirozené. Další den má člověk novou příležitost to udělat jinak, radí psycholog Světlák

Snaha napodobit „vzorové“ duševní zdraví rádců z internetu může být ve skutečnosti proces na desítky psychoterapeutických sezení. „Co my se lidi snažíme naučit, je uvědomit si, že když jeden den selžu, tak je to přirozená součást lidského života, ale že v každé minutě anebo v každém následujícím dni mám zase příležitost to udělat nějak jinak,“ vysvětluje psycholog Miroslav Světlák. Jaký klíč nabízí k podpoře duševní rovnováhy? Proč se pro změnu potřebujeme nejprve zastavit?

Před třemi dny 29:27

Blízká setkání: Dělám si legraci sama ze sebe a neryju do ostatních, vysvětluje úspěch svých videí Holka z Moravy

Inspirovalo ji video, ve kterém si britská komička povídala se svojí periodou. „Řekla jsem si, že bych mohla točit videa o tom, co se mi honí hlavou kvůli tomu, že jsem úzkostný člověk,“ ohlíží se úspěšná blogerka. Proč natočila Maximálně rohlíčky? Co z toho, co dělá, je koníček a co profese? Co by dělala se svým talentem před dvaceti roky? Zbavila se časem svých úzkostí? Od koho se jí dostává podpory? Kdo je „milouš“? A sdílí i nepovedená videa?

Před třemi dny 26:31

Až na dřeň: Herečka Eva Leinweberová: O maminku jsem pečovala tři roky a jela nadoraz. Po její smrti jsem křehčí

Upozornila na sebe mimo jiné třeba rolemi ve filmu Účastníci zájezdu či v seriálu Vzteklina nebo Osada. Dobře ji znají také divadelní diváci. Co ji na herectví stále tak baví? A jak ji proměnily náročné roky, během kterých pečovala o umírající maminku? I o tom mluvila v pořadu Až na dřeň herečka Eva Leinweberová.