- Podcasty
- Český rozhlas - Komentáře a glosy
Poslechněte si podcast: Ranní úvaha: Alena Zemančíková: Vlaková balada
„Co asi dělají ty opuštěné duše, o které se nikdo nestará,“ ptá se mě dítě na zapadlém hřbitově u nás v pohraničí.„Duši nezáleží na tom, jestli se někdo stará o hrob,“ říkám i proto, že v mojí rodině jsme hroby zrušili a popel drahých zesnulých rozsypali podle jejich přání – nebo i našeho, když samy přání nevyslovily. Ale dítě se dívá na horory (těm se dnes člověk v televizi nevyhne) a s tak jednoduchým výkladem se nespokojí.
Český rozhlas - Komentáře a glosy
Nejnovější události očima novinářů a odborníků.
Názory a argumenty: Ondřej Vaculík: Co bude s mostem v Praze pod Vyšehradem?
Spor o osud železničního mostu v Praze pod Vyšehradem řeší odborníci. Na jedné straně jsou experti ze spolku Nebourat, kteří dokazují, že současný dvojkolejný most železniční dopravě postačuje a mohl by převézt 17 vlaků za hodinu v jednom směru. To je expertům ze Správy železnic málo, protože podle nich těch vlaků reálně bude 20.
Jak to vidí...: Analytik Tureček: Izrael dostal sám sebe do pasti. Rukojmí už nejsou prioritou
Izrael nabízí pět milionů dolarů za každého rukojmího přivedeného z Pásma Gazy. Těm, kteří izraelským rukojmím ublíží, slíbil izraelský premiér Benjamin Netanjahu podle agentury Reuters odplatu. Co se nyní děje na Blízkém východě? „Po více než roce pozorujeme zajímavé rozuzlení. Jsme svědky patové situace,“ hodnotí analytik Břetislav Tureček. Jak se k podpoře Izraele postaví Trumpova administrativa? A jak debatovat o narůstajících propalestinských sympatiích na univerzitách?
Názory a argumenty: Jiří Pehe: Trump testuje limity své moci
Hlavním kritériem, kterého se vítěz prezidentského klání ve Spojených státech Donald Trump drží při výběru členů své budoucí administrativy, je zjevně loajalita. Na rozdíl od roku 2016, kdy vyhrál poprvé, není mezi lidmi, které zatím nominoval do vysokých funkcí, téměř nikdo, kdo by mohl korigovat jeho případná chybná rozhodnutí.
Dvacet minut Radiožurnálu: Hackerských útoků přibylo za 10 let šestinásobně. Je třeba se preventivně bránit, říká šéf NÚKIB
Česko je v Evropské unii na špici v kyberbezpečnosti, prohlásil nedávno ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Lukáš Kintr. Jak často čelí Česko hackerským útokům? A je sociální síť TikTok hrozba? „TikTok sbírá informace a celou řadu dalších citlivých dat. Není to otázka na odborníky, ale já bych se přikláněl k omezení, zákazu,“ vysvětluje šéf NÚKIB Kintr v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.
Názory a argumenty: Jan Fingerland: Proč bychom měli slavit až 24. listopadu
O víkendu jsme oslavili 35 let od sametové revoluce, s pocitem, že právě tehdy jsme si nahlas řekli o svobodu a demokracii, a zaslouženě nebo se štěstím ji dostali. Je to samozřejmě pravda, ale ne celá.
Názory a argumenty: Karel Barták: Borrell nepochodil se sankcí na Izrael. Nejednota postojů zemí Unie trvá
Vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Josep Borrell nepochodil s návrhem, aby EU zmrazila „politický dialog“ s Izraelem, který je součástí vzájemné asociační dohody. Nepovedlo se mu tak ani na závěr jeho pětileté kariéry v čele evropské diplomacie zasadit aspoň symbolickou ránu izraelské vládě, která podle jeho názoru postupuje pásmu Gazy nepřiměřeně, v rozporu s mezinárodním právem a dopouští se etnického čištění.
Názory a argumenty: Marek Hudema: Rusko varuje. Co to ale znamená?
Americký prezident Joe Biden nedávno povolil ukrajinské armádě zaútočit raketami dodávanými Spojenými státy do hloubky ruského území. Z ruského ministerstva zahraničí hned přišlo varování: pokud Ukrajina použije na ruském území střely dlouhého doletu dodávané Spojenými státy a jejich spojenci, bude to znamenat radikální změnu konfliktu.
Názory a argumenty: Tereza Zavadilová: Muskovo psí šetření
Když před volbami Donald Trump prohlásil, že si vezme svého kamaráda, nejbohatšího člověka na světě Elona Muska de facto do vlády, vyvolalo to zaslouženou pozornost. Komentátoři upozorňovali na střet zájmů, jiní to brali jako vtip, či se doufalo, že Trump volby nevyhraje, takže se to nestane. Jenže už se to děje a celá záležitost nabírá poněkud absurdní podobu.
Názory a argumenty: Petr Fischer: Platové poměry a férové naladění lidu
Platy politiků jsou vděčné populistické téma. V představách lidu jejich horentní výše vyvolává vlny nenávisti – protože politik vlastně nic nedělá, rozhoduje špatně a vyšší ohodnocení si tedy rozhodně nezaslouží (výjimky potvrzují pravidlo). Politici zas nabízejí lidu svou skromnost a vstřícnost, a zmrazují si své platy ihned, jakmile se zhorší ekonomická situace, takže je možné lidu ukázat politickou solidaritu. Platy politiků, to je nekonečná lidová zábava.