- Podcasty
- Bourání
Poslechněte si podcast: Co dělá útulnost? Kožešiny ani svícínky to nejsou, říkají architekti Štěpán Abt a Ďuro Smolen
Architekti ze studia Abt Smolen mají rádi zvláštní zadání. Dělali vily za padesát milionů, pivovar a poradí si i s domečkem pro žabičky.
Bourání
Bourání je pořad o architektuře, urbanismu a designu. A o tom, jak nám zlepšují nebo zhoršují život.
Byla to bomba. Jak koncertní sál v Karlových Varech dostal cenu za nejlepší stavbu
Architekti z několika zemí projížděli republiku, aby udělili Českou cenu za architekturu. Jedním z porotců byl Peter Moravčík. Vypráví, jak grilovali architekty a kde ucítil závan světovosti.
Jak se pozná dobrá čtvrť? Můžete si ji finančně dovolit a máte jak dojet do práce
Nové domy dnes už vypadají většinou dobře. S prostorem mezi nimi je to ale horší. „Je to třeba kvalitní architektura, ale nedrží to pohromadě. I když má dobrého architekta, tak když ta čtvrť není dobře namyšlená, nejsou tam dobře vymyšlené ulice, není tam parter, tak se tam necítíte dobře,“ říká Matěj Čunát ze studia Taktiky.
Zrcadla umí přemodelovat byt. A taky zahánějí čarodějnice, směje se architekt Nedvěd
Dům hned vedle Stromovky navrhl architekt Jan Nedvěd. „Chtěli jsme, aby se hodil do historické čtvrti, ale zároveň aby to bylo dílo současné architektury,“ říká. Co na to památkáři?
Je levandule krásná? Tak měsíc v roce, a pak je z ní koště. Bourání klišé, tentokrát o zahradách
Jak umí zlidštit zahrádku v satelitu? A jakou za to chce férovou odměnu? O tom jsme mluvili s krajinářskou architektkou Alicí Bouškovu na zahradě u přípražské novostavby.
Když hoří, není čas hledat hasicí přístroj. Co s tím udělali v Kokes Ambro studio?
Když v noci chytil gril, architekt Přemysl Kokeš si uvědomil, že je dobré mít hasicí přístroj někde na očích. A tak s kolegy vyvinuli přístroj, který hasí i vypadá dobře v interiéru.
Ještěd čeká kvalitní rekonstrukce, Máj je zmrzačený, myslí si historik architektury Potůček
Ještěd lidi vždycky fascinoval. Po otevření se tam dokonce ztrácely skleničky a stolní výbava. „Českoslovenští občané po tom prahli,“ říká historik architektury Jakub Potůček. Co na Ještědu fascinuje jeho?
Přinesli jsme si město s sebou. Jak se Pražáci přestěhovali do stodoly v jižních Čechách
Klimešovi žijí ve stodole. Je stará nejméně tři sta let a má kamenné zdi. Uvnitř si vybudovali rozlehlý byt – mají tu i koncertní křídlo a parkety.
Vizuální zlo ze školky. Jak s ním bojoval architekt Aleš Kubalík? Jeho školka je bílá a dřevěná
Krtek na fasádě, panáčci na skříňkách a spousta barev. Tak vypadají školky v Česku. Architekti ze studia Sporadical ale chtěli budovu, která edukuje děti i učitelky.
Koupání kousek od náměstí. Architekti z Refuel Works vylepšili okolí jezera v Chomutově
Kamencové jezero v Chomutově má nové zázemí: záchodky i zatravněné parkoviště. Jak o něm architekti ze studia Refuel Works uvažovali a co udělali s vizuálním smogem?
Jak zrekonstruovat byt a nezbláznit se. Architektka radí hlavně holkám
Markéta Herálecká je architektka, která se podílela na řízení velkých staveb. Nejtěžší chvíle ale zažila při rekonstrukci vlastního bytu. Proto založila instagramový účet Holky v rekonstrukci.